II Międzynarodowy Piknik Lotniczy – „Lotnicze Depułtycze”

10 i 11 czerwca na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbędzie się II Międzynarodowy Piknik Lotniczy – „Lotnicze Depułtycze”. Przez dwa dni miłośnicy podniebnych akrobacji będą mogli podziwiać największe gwiazdy lotnictwa w akcji. Nie zabraknie też historycznych samolotów oraz występów formacji.

– Zdecydowaliśmy się ponownie zorganizować Międzynarodowy Piknik Lotniczy „Lotnicze Depułtycze”, ponieważ wiemy, że zamiłowanie do awiacji w naszym regionie jest bardzo duże i nie jest to tylko nasza pasja. Świadczą o tym nie tylko wyniki szkolenia pilotażu w naszej szkole, ale także trzydziestotysięczna publiczność, która była obecna podczas pierwszej edycji pokazów na lotnisku w Depułtyczach. Chciałbym, aby piknik na stałe zapisał się w kalendarzu imprez lotniczych i z roku na rok umacniał swoją rozpoznawalność oraz markę. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie – powiedział profesor nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Tegoroczny program pikniku jest bardzo bogaty i różnorodny, dlatego każdy z miłośników awiacji znajdzie tutaj coś dla siebie. Na dużą uwagę zasługują warbidy, czyli historyczne samoloty, które brały udział w wojnach m.in. angielski Supermarine Spitifire, jeden z najlepszych myśliwców II wojny światowej, czy Boening Stearman.
Swoje umiejętności zaprezentują także najlepsi piloci, m.in. Maciej Pospieszyński, dwukrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej w Extra 330SC. Na miłośników formacji czeka pokaz TS-11 Iskra – Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry oraz Folow Me Formation Team w pełnym składzie czterech klasycznych samolotów akrobacyjnych Zlin 426 F. Publiczność będzie mogła podziwiać także pokazy MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. W programie przewidziano także występy śmigłowców, jak Robinson R-44 w barwach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie czy PZL SW-4 z fabryki w Świdniku.
Program zakłada także sportowe zawody samolotowe oraz skoki spadochronowe. Organizatorzy przewidzieli także loty widokowe, z których będzie można skorzystać podczas dwóch dni pikniku.
Zarówno w sobotę jak i w niedzielę lotnisko w Depułtyczach będzie otwarte dla publiczności od godz. 9.00. Pokazy rozpoczną się o godz. 10.30. Pełny program oraz szczegóły dotyczące dojazdu i możliwości zakupu biletów dostępne są na stronie internetowej: www.lotniczedepultycze.pl.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest największym ośrodkiem szkolenia lotniczego w Polsce. W 2016 roku spośród trzech uczelni szkolących kadry lotnictwa cywilnego PWSZ w Chełmie wykształciła najwięcej pilotów i mechaników. Obecnie uczelnia kształci pilotów samolotowych, śmigłowcowych oraz mechaników lotniczych. Uczelnia dysponuje własnym Akademickim Portem Lotniczym, gdzie studenci zdobywają doświadczenie i doskonalą umiejętności lotnicze. Piloci wykształceni w PWSZ w Chełmie latają między innymi w takich liniach lotniczych jak: PLL LOT, Wizz Air, Ryanair, Travel Service, Enter Air oraz Sky Taxi. W maju br. Wizz Air podpisał z PWSZ – jako jedyną uczelnią w Polsce – umowę partnerską.