DO: 1500 godzin lotów rozpoznawczych polskich F-16 nad Irakiem

150 żołnierzy polskich i cztery wielozadaniowe myśliwce F-16 już prawie od roku uczestniczy w operacji „Inherent Resolve”. Jej celem jest walka z tzw. państwem islamskim. Działania prowadzone przez polskich żołnierzy trwają nieprzerwanie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

„Wszyscy musimy współpracować z różnymi typami statków powietrznych z wielu krajów. Doskonalimy umiejętność tankowania w powietrzu. Czasem w naszym obszarze działania są również maszyny wojskowe, które nie należą do koalicji. Dzień po dniu pozyskujemy to bezcenne, nasze bojowe doświadczenie” – mówi dowódca kontyngentu ppłk pil. Norbert Chojnacki.

Polscy piloci od początku swojej obecności na teatrze działań osiągnęli łączny nalot przekraczający 1500 godzin. Nasza II zmiana wniosła na dzień dzisiejszy do tej liczby blisko 800 godzin nalotu.

Z okazji tej okazji dowódca PKW OIR Kuwejt zaprosił dowódcę komponentu amerykańskiego i włoskiego wraz z delegacjami na wspólną uroczystość. Ppłk pil. Chojnacki podziękował za pełną współpracę, zrozumienie i braterstwo broni w walce z Daesh.Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, rozmowy i chwilą odpoczynku od codziennych obowiązków, po której wszyscy wrócili do swoich zadań, które wykonywane są również w nocy. Baza Al. Jaber nigdy nie zasypia.

Tekst: kpt. Grzegorz Jasianek
Zdjęcia: Archiwum PKW OIR Kuwejt