3. SLTr: Loty pożegnalne

Piloci kapitan Marcin Gancarz oraz porucznik Tomasz Metera, którzy zakończyli zawodowa służbę wojskową, odbyli pożegnalne loty.

Zgodnie z tradycją oraz ceremoniałem wojskowym kapitan pilot Marcin Gancarz oraz porucznik pilot Tomasz Metera z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (33. BLTr), na zakończenie służby wojskowej, wykonali ostatnie loty w lotnictwie wojskowym. Loty odbyli na śmigłowcu Mi-17.

W uroczystości pożegnalnych lotów uczestniczyli Dowódca 33. BLTr w zastępstwie pułkownik Dariusz Płóciennik oraz personel lotniczy, przełożeni i koledzy odchodzących do rezerwy pilotów.

Podczas ostatnich lotów, piloci wykonali loty po kręgu nad powidzkim lotniskiem, a przed podejściem do lądowania przelecieli wzdłuż pasa startowego wykonując trzy kolejne przechylenia. Drogą radiową podziękowali służbom zabezpieczenia lotów za współpracę.

Po wylądowaniu i opuszczeniu samolotu nastąpiło symboliczne pożegnanie poprzez położenie dłoni na kadłubie śmigłowca. Po złożeniu meldunku o wykonaniu ostatniego lotu głos zabrał pułkownik Dariusz Płóciennik, który podziękował żołnierzom za służbę oraz życzył powodzenia na nowej, cywilnej drodze życia.

Na zakończenie uroczystości, odchodzący do rezerwy piloci podziękowali współpracownikom i kolegom za lata wspólnej służby.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: szer. Jakub Stypczyński