50 zespołów do kolejnej rundy piątej edycji międzynarodowego konkursu Fly Your Ideas

Rekordowa liczba 5499 studentów z całego świata zarejestrowała swój udział w piątej edycji Fly Your Ideas, międzynarodowego konkursu dla studentów organizowanego przez Airbus we współpracy z UNESCO.

Grupa 60 ekspertów i innowatorów Airbusa oceniła pomysły zgłoszone przez 356 zespołów z 89 krajów. Rygorystyczna analiza odbyła się w czterech różnych zakładach Airbusa we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a 50 studenckich zespołów zakwalifikowało się do drugiej rundy konkursu, która rozpocznie się w styczniu 2017 r.

Najliczniej reprezentowane są zespoły z regionu Azji i Pacyfiku. W skład 50 zespołów wchodzi 202 studentów reprezentujących 38 różnych narodowości. 52 proc. zespołów składa się ze studentów płci męskiej i żeńskiej, a dwie trzecie są w jakiś sposób zróżnicowane, na przykład ich członkowie pochodzą z różnych krajów lub studiują różne kierunki. Odzwierciedla to nacisk, jaki Airbus kładzie na różnorodność postrzeganą jako ważny czynnik innowacyjności i sukcesu.

Do innowacyjnych pomysłów 50 wybranych zespołów należą m.in. zrobotyzowane wózki bagażowe, fotele pasażerskie dostępne od zewnątrz samolotu, nowe rozwiązania do pozyskiwania energii oraz zastosowania rzeczywistości wirtualnej.

Fly Your Ideas to naprawdę wyjątkowy konkurs, a my jesteśmy dumni z zaangażowania pracowników Airbusa, którzy wspierają go jako oceniający, mentorzy lub eksperci – powiedział Charles Champion, wiceprezes Airbusa ds. inżynierii. – Oferujemy studentom rzadką okazję bezpośredniego kontaktu z doświadczonymi specjalistami z całej firmy. Z kolei nasi eksperci skorzystają na bezpośrednich interakcjach z uzdolnionymi ludźmi z całego świata, dzielącymi tę samą pasję dla jednej z najbardziej ekscytujących branż”.

Każdy zespół ma 100 dni na dopracowanie i rozwinięcie swoich pomysłów. Pięć najlepszych zespołów przejdzie do rundy trzeciej i spędzi tydzień w laboratoriach „ProtoSpace” w centrali Airbusa w Tuluzie, gdzie będą pracować nad prototypem, testować i wizualizować swoje koncepcje z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz indywidualnego doradztwa pracowników Airbusa. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 euro, a zdobywcy drugiego miejsca – 15 000 euro podczas finału, który odbędzie się w maju 2017 roku.

Od stycznia 2017 r. 50 zespołów zacznie rozwijać swoje pomysły i informować o postępach poprzez publikowanie zdjęć, szkiców i historii w witrynie www.airbus-fyi.com.

Źródło / Autor: Airbus
Zdjęcie: Airbus