Kategorie
News Świat

A400M tankują się!

Mocno kulejący program samolotów transportowych A400M  tym razem zaliczył sukces. Doszło do udanych prób połączenia dwóch maszyn, które do lotów testowych startowały z lotniska w Sewilli. Dokonano ponad 50 połączeń obu samolotów zarówno podczas lotu po prostej jak i w skręcie. Tankowanie odbywało się przy pomocy centralnego węża. Dzięki niemu A400M jest jedynym taktycznym tankowcem zdolnym do uzupełniania paliwa dużym samolotom. Poza centralnym wężem maszyna posiada jeszcze standardowe węże w zasobnikach podksrzydłowych.

Podstawowy zapas paliwa to 63500 litrów i można go powiększyć instalując w ładowni dwa zbiorniki o pojemności 7000 litrów każdy. Centralny wąż przesyła paliwo w tempie 2000 litrów na minutę. Co ważne samoloty tego typu posiadają w standardzie możliwość funkcjonowania jako tankowce – wystarczy do tego instalacja zestawu, która może być przeprowadzona w krótkim czasie.

Źródło / Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.