Amadeus: Technologie do układania rozkładów pozwolą liniom lotniczym zyskać miliony

Pracownicy odpowiedzialni za układanie rozkładów lotów dla linii lotniczych nie mają łatwego zadania. Mają tworzyć harmonogramy lotów, w których muszą uwzględnić dostępność załóg, samolotów i bramek do odprawy, rozkłady linii konkurencyjnych, ewentualne zakłócenia oraz wymagania klientów — w sposób wykonalny i optymalizujący rentowność. Opracowywanie takich harmonogramów jest żmudnym i czasochłonnym wyzwaniem.

Kiedy jednak linie lotnicze zdołają zoptymalizować rozkłady lotów w sposób wykorzystujący ich wszystkie możliwości, mogą zwiększyć swoje przychody o dodatkowe 1 do 3 proc. — dla większości przewoźników oznacza to miliony dolarów. Dlatego firmy Amadeus i Optym nawiązały długoterminową współpracę w celu rozwiązania tego problemu w sposób, który do niedawna był niemożliwy do zrealizowania. W ramach współpracy Amadeus zapewnia fundusze oraz wiedzę techniczną niezbędne do ulepszenia i rozbudowania oprogramowania Optym do planowania połączeń i tworzenia harmonogramów.

Nowy pakiet rozwiązań firm Optym i Amadeus został opracowany z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów umożliwiających liniom lotniczym tworzenie w pełni zoptymalizowanych harmonogramów lotów w oparciu o dokładne prognozy — w kilka godzin zamiast dni lub tygodni. Jest to obecnie jedyna technologia na rynku umożliwiająca tworzenie rozkładów lotów „od zera” — bez korzystania z poprzednich wersji. Zwiększa to strategiczną elastyczność linii lotniczych i stwarza nowe możliwości budowania harmonogramów, które nie były wcześniej stosowane.

Wkład firmy Amadeus we współpracę partnerską z Optym obejmuje dogłębną znajomość branży lotów pasażerskich oraz wsparcie finansowe mające na celu wprowadzanie rozwiązań nowej jakości. Dodatkowo, Amadeus wykorzysta swoją globalną sieć do przyspieszenia planowanego rozwoju firmy Optym i sprzedaży rozwiązania na całym świecie.

Pakiet rozwiązań do planowania sieci połączeń jest już dostępny w sprzedaży pod nazwą Amadeus SKY by Optym. Zawiera on dwa rozwiązania — Amadeus SkyMAX by Optym do optymalizacji harmonogramów oraz Amadeus SkySYM by Optym do przeprowadzania symulacji działania harmonogramów. Następne trzy produkty mające wejść w skład pakietu to: Amadeus SkyCAST by Optym do prognozowania harmonogramów, Amadeus SkyWORKS by Optym do zarządzania harmonogramami oraz Amadeus SkyPLAN by Optym do optymalizowania częstotliwości połączeń.

Źródło / Autor: Amadeus
Zdjęcie: Amadeus