31. BLT: Dzień dla szkół

31. blt dzien dla szkol

W ramach kolejnej edycji „Dnia dla Szkół”, pierwszej w 2016 r., w dniu 14.04.2016 r. mieliśmy okazję, dla przybyłych gości, zaprezentować poszczególne egzemplarze naszego sprzętu użytkowanego w 31. BLT, wyszkolenie żołnierzy, ich wiedzę specjalistyczną w poszczególnych obszarach funkcjonowania, a także poprzez prezentację wielu samolotów historycznych, pokazaliśmy kawałek historii Krzesińskiego lotnictwa.

Niesprzyjające warunki pogodowe, które od rana nie napawały optymizmem, szczęśliwie w godzinach pokazów, ominęły lotnisko Krzesiny, dzięki temu w dość dobrych warunkach dzieci, młodzież gimnazjum, szkół średnich i młodzież akademicka, mogli z zaciekawieniem poznawać warunki naszej służby, a przede wszystkim sprzęt z jakim na co dzień mają styczność żołnierze bazy.

Bardzo duże wrażenie na odwiedzających zrobił moment, gdy z daleka dało się słyszeć „Jastrzębie”, które dumnie kołowały przygotowując się do startu. Pomimo naszej otwartości dla gości w tym dniu, był to kolejny, ważny etap szkolenia lotniczego realizowanego przez personel latający. Starty F-16, które jeden za drugim wzbijały się w powietrze, pozostawiły niezapomniane wrażenia dla wszystkich, dużych i małych. Być może nieliczni z nich, zainspirowani tą chwilą, w przyszłości, będą wiązali swoją drogę zawodową ze służbą w Siłach Powietrznych.

Żołnierze różnych pododdziałów, którzy zabezpieczali pokazy, wykazali się wysokim profesjonalizmem wiedzy i przygotowania do realizacji zadań oraz otwartością w odpowiadaniu na pytania i zaspokajaniu ciekawości osób.

Zarówno prezentacja sprzętu WSP, kol, wys.-rat., nosp, EOD, lśb czy pokaz działania służb medycznych i żołnierzy manewrowej kompanii ochrony cieszyły się zainteresowaniem każdej z grup. Każdy, według własnego zainteresowania mógł w tym dniu znaleźć coś ciekawego dla siebie, a poprzez ekspozycję samolotów archeo, można było cofnąć się w czasie, do początków okresu kiedy polskie lotnictwo rozpoczynało funkcjonowanie na lotnisku Krzesiny.

Gościliśmy dzisiaj 11 grup szkolnych, w różnym przedziale wiekowym, tj. ok. 450 osób, z różnych, wielkopolskich miejscowości, m.in. Szamotuł, Śremu, Sierakowa, Nowego Tomyśla, Grodziska Wlkp., Środy Wlkp., Przygodzic …

Kolejne grupy i kolejne osoby, mogły dzisiaj naocznie się przekonać jaki potencjał posiada w sobie 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, która dzięki ogromnemu potencjałowi ludzkiemu i sprzętowemu, jest wizytówką Polskich Sił Powietrznych.

Źródło: 31. BLT
Autor: mjr Krzysztof TERZYK
Zdjęcie: kpt. Krzysztof NANUŚ, plut. Tomasz WŁODARCZYK