DGRSZ: Szkolenie załóg Mi-14 z Darłowa

17

Doskonalenie w niszczeniu celów podwodnych w dzień i w nocy to jedno z zadań jakie realizowały wczoraj (05.04) załogi śmigłowców Mi-14 z Darłowskiej Grupy Lotniczej. W trakcie trzecich w tym roku lotów na zastosowanie bojowe wykorzystano szkolne bomby P-50.
Wczorajsze loty na poligon morski w rejonie Ustki zapoczątkowało rozpoznanie rejonu bombardowania. Następnie, przed wypracowaniem parametrów do przeprowadzenia ataku bombowego, załogi śmigłowców Mi-14PŁ oznaczały pozycję zrzutu przy pomocy lotniczych pław sygnalizacyjnych.

Równolegle odbywało się także szkolenie z techniki pilotażu w strefie, lądowania z symulowaną awarią jednego silnika oraz szkolenie instruktorskie na Mi-14 w wersji ratownictwa morskiego obejmujące podejmowanie rozbitków z wody i jednostki pływającej w dzień i w nocy. Z załogą Mi-14PŁ/R współpracowała statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Tajfun.

Stacjonująca w Darłowie Grupa Lotnicza wchodzi w skład 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Na jej wyposażeniu znajdują się obecnie śmigłowce Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej, śmigłowce ratownicze W-3RM Anakonda oraz śmigłowce Mi-2. Główne zadania grupy to rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom nawodnym, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych a także prowadzenie operacji poszukiwawczo-ratowniczych nad obszarami morskimi i w strefie brzegowej.

Od listopada ubiegłego roku Darłowską Grupą Lotniczą dowodzi kmdr por. pil. Wojciech Koliczko.

Źródło: DGRSZ
Autor: kmdr ppor Czesław Cichy
Zdjęcie: DGRSZ