Lufthansa Aerial Services rozpoczyna współpracę z producentem dronów

Lufthansa Aerial Services 2

Lufthansa Aerial Services, oddział Lufthansa Consulting, podpisał wczoraj umowę z firmą DJI, wiodącym producentem dronów, na użycie jej platform lotniczych w celu opracowania komercyjnych aplikacji dla swoich kluczowych klientów. Wykorzystując drony DJI i otwarte systemy pokładowe, Lufthansa będzie integrować sprzęt i oprogramowanie, zarządzać działaniem technologii i uprości analizę danych. Obie firmy będą współpracować w celu optymalizacji technologii, które sprostają specjalnym wymaganiom klientów Lufthansa Aerial Services.

“Lufthansa Aerial Services jest idealnym partnerem dla DJI do wspólnego rozwoju rynku komercyjnych aplikacji dla dronów,” powiedział Martin Brandenburg, Dyrektor Marketingu na Europę w firmie DJI. “Informacja zwrotna od klientów Lufthansy ma dużą wartość w celu dalszego rozwoju naszych produktów.” – dodał.

“Dzięki stale poprawiającej się sytuacji regulacyjnej i tempie postępu technologicznego, a także dzięki innowacjom jakie zapoczątkował globalny lider w tym sektorze, DJI, potencjał rynkowy na zastosowanie komercyjnych aplikacji na drony nieustannie wzrasta.” powiedział Christian Hartmann, dyrektor programu w Lufthansa Aerial Services.

Lufthansa Aerial Services zakończyła niedawno pilotażowy projekt z producentem turbin wiatrowych, wykorzystując sprzęt DJI do kontroli łopat wirnika na turbinach wiatrowych. Wcześniej to zadanie wymagało kontroli manualnej przez osobę pracującą na wysokościach – metody znacznie bardziej czasochłonnej i niebezpiecznej. Oprócz kwestii bezpieczeństwa, drony mogą również gromadzić dane przydatne do późniejszych analiz – na przykład informacje na temat częstotliwości niezbędnych kontroli i konserwacji łopaty silnika.

Lufthansa Aerial Services jest również zaangażowana w projekty dla branży lotniczej na lotniskach i wokół nich – m.in. ostatnie testy z Fraportem i DFS na Międzynarodowym Lotnisku we Frankfurcie. Wraz z siostrzaną spółką, Lufthansa Technik przeprowadza także wspólne kontrole powierzchni floty Lufthansy.

Oprócz wyżej wymienionych przykładów, LAS planuje również wdrożenie dronów wyposażonych w systemy termowizyjne, które mogą ułatwić codzienne inspekcje infrastruktury takiej jak elektrownie wiatrowe, systemy fotowoltaniczne, linie energetyczne, tory kolejowe i nadziemne rurociągi. Technologia lotnicza ułatwia również monitoring upraw, placów budowy oraz terenów kopalnianych.

Choć drony komercyjne są łatwo dostępne, wielu kluczowych klientów i producentów LAS nie chce ich samodzielnie obsługiwać, bo nie jest to podstawą ich działalności. Wielu klientów woli również zlecać takie działania ze względu na złożoność tej technologii, nieznajomość regulacji oraz kwestie jakości i bezpieczeństwa.

“Lufthansa zaoferuje klientom kompleksowe usługi związane z wykorzystaniem dronów,” powiedział Andreas Jahnke, Dyrektor Zarządzający Lufthansa Consulting. “Oferta obejmie wszystko począwszy od konsultacji aplikacji i obsługiwania dronów umożliwiających analizę danych, przez szkolenia i certyfikację operatorów dronów w Lufthansa Flight Training, aż po dostarczanie rozwiązań ubezpieczeniowych przez Delvag, wewnętrznego ubezpieczyciela Lufthansy.”

Źródło / Autor: Lufthansa
Zdjęcie: Lufthasa