Raytheon otrzymał zamówienie na partię SM-3 Block IIA

patriot

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) przyznała firmie Raytheon (NYSE: RTN) kontrakt wart 543 milionów dolarów na produkcję i dostarczenie do 17 pocisków przechwytujących Standard Missile-3 (SM-3) Block IIA na potrzeby testów operacyjnych i wstępnego rozmieszczenia.
Pocisk SM-3 Block IIA to wspólny program rozwijany w ramach współpracy między MDA a Ministerstwem Obrony Japonii. Jest to pocisk przechwytujący o znacznie większym zasięgu i możliwościach niż obecnie używane pociski SM-3 Block IA oraz IB, co zapewni większą elastyczność zadaniową zarówno japońskim, jak i amerykańskim okrętom wykorzystującym system Aegis.
Nowy wariant pocisku SM-3 jest wyposażony w większe silniki rakietowe i głowicę o większym potencjale niszczącym, co pozwala mu osiągać większe prędkości i dalszy zasięg, zapewniając tym samym ochronę większych powierzchni lądu. Jego elastyczność pozwala na używanie go zarówno na morzu, jak i na lądzie, bez wprowadzania modyfikacji w pocisku – co jest cechą unikatową dla rodziny SM-3 pocisków przechwytujących chroniących przed pociskami balistycznymi.
– SM-3 Block IIA pełni kluczową rolę w Fazie 3 systemu ochrony antybalistycznej NATO znanego jako European Phased Adaptive Approach dzięki sprawdzonej technologii w nim wykorzystanej oraz możliwości dostosowywania go do zmieniającego się środowiska zabezpieczeń – powiedział dr Mitch Stevison, wiceprezes Raytheon Air & Missile Defense. – SM-3 Block IIA pozostaje uwzględniony w harmonogramie rozmieszczania pocisków na lądzie i morzu w roku 2018, co zapewni większy niż kiedykolwiek wcześniej poziom ochrony zarówno naszemu wojsku stacjonującemu w różnych miejscach na świecie, jak i naszym sojusznikom z NATO.
Produkcja odbywająca się w oparciu o ten kontrakt będzie prowadzona w zakładach Raytheon w Tucson w stanie Arizona, w Huntsville w stanie Alabama, w Andover w stanie Massachusetts oraz w Goleta w stanie California.

Źródło / Autor: Raytheon
Zdjęcie: Raytheon