Udane testy pocisków antybalistycznych Raytheona

image007

Istotnym krokiem w realizacji amerykańskich planów obrony przeciwrakietowej w Europie były niedawne udane testy, w których pociski antybalistyczne firmy Raytheon zniszczyły cele lądowe i morskie. Sukces tych testów oznacza, że program budowy tarczy jest na dobrej drodze do wdrożenia w Rumunii.

9 grudnia 2015 r. Agencja Obrony Rakietowej przeprowadziła pierwszy test lądowego pocisku Standard Missile-3 Block IB w ośrodku testowym obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore na poligonie Missile Range Facility w Kauai na Hawajach. Pocisk SM-3 Block IB zniszczył cel w postaci rakiety balistycznej średniego zasięgu w przestrzeni kosmicznej, wykorzystując naprowadzanie radaru obrony balistycznej AN/TPY-2 w modelu „odpalenia zdalnego” („launch-on-remote”).

„Ten test potwierdził, że bez względu na sposób odpalenia, pocisk SM-3 może namierzyć i niszczyć cele w przestrzeni kosmicznej” – powiedział dr Taylor W. Lawrence, prezes Raytheon Missile Systems. „Dzięki możliwości rozmieszczenie pocisków SM-3 zarówno na morzu, jak i na lądzie, mamy znacznie szersze opcje obrony, dostępne dla naszych dowódców polowych i naszych sojuszników na całym świecie”.

SM-3 Block IB będzie wdrożony na lądzie w Rumunii jeszcze w tym roku, ponadto system Aegis Ashore będzie opierał się na pociskach SM-3 Block IIA, które będą zainstalowane w Polsce w 2018 r. SM-3 Block IIA przeszedł pozytywny test 8 grudnia na poligonie U.S. Navy w Point Mugu w Kalifornii. Potwierdziły one funkcjonalność kinetycznej głowicy bojowej i systemu kontroli lotu, dzięki czemu program będzie realizowany zgodnie z harmonogramem, z pierwszym testem przechwycenia w 2016 r.

Większy zespół napędowy i zaawansowana głowica kinetyczna pocisku SM-3 Block IIA pozwalają wyeliminować zagrożenie z jeszcze większym wyprzedzeniem i tym samym ochronić jeszcze większe obszary przed zagrożeniami ze strony rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

„Rozwijamy możliwości naszych pocisków, aby sprostać szybko narastającym zagrożeniom ze strony rakiet balistycznych” – powiedział dr Mitch Stevison, wiceprezes Raytheon Air and Missile Defense Systems. „Widzimy, że lata naszej ciężkiej pracy przynoszą dobre wyniki”.

Test lądowy Aegis Ashore był unikatowy pod wieloma względami.

„To jest pierwszy test pocisku SM-3 Block IB z wykorzystaniem zmodernizowanego oprogramowania” – powiedział Stevison. „Udoskonalenie pocisku poprzez wykorzystanie unowocześnionego oprogramowania to najwyraźniej droga, którą należy kroczyć w przyszłości. Dzięki temu będziemy mogli wyprzedzać zagrożenia w sposób bardziej dynamiczny niż do tej pory”.

Ale nie wszystkie unowocześnienia dotyczą modernizacji pocisku – zauważył Stevison.

„Chcemy nie tylko aby pocisk był potężniejszy, lecz również aby lepiej wykorzystywał wszystkie możliwości systemu – od sensorów do radarów takich jak AN/TPY-2”.

Podczas ostatniego testu radar śledzący cele w początkowej fazie lotu (forward-looking) AN/TPY-2 jako pierwszy wykrył nadchodzące zagrożenie, dając sygnał do odpalenia pocisku SM-3 Block IB w przestrzeń kosmiczną.

„SM-3 i radar AN/TPY-2 stanowią doskonałą parę” – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. programów obrony przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems. „Współdziałanie tego radaru i pocisku pozwala na obronę większego obszaru”.

Radar AN/TPY-2 jest tak precyzyjny, że wykryje piłkę baseballową wystrzeloną ze stadionu oddalonego o setki mil. Jego „jastrzębi wzrok” pozwala na błyskawiczne wystrzelenie pocisku
SM-3 w przestrzeń kosmiczną, umożliwiając mu zniszczenie celu znajdującego się bliżej terenu nieprzyjaciela, a nie terenu sojusznika.

Źródło / Autor: Raytheon
Zdjęcie: Raytheon