31. BLT: Zostań Żołnierzem Sił Powietrznych

1333

„Zostań Żołnierzem Sił Powietrznych” – to hasło przedsięwzięcia, które w dniu 07.10.2015 r. zostało zorganizowane na terenie bazy przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów, a które skierowane było do uczniów klas o profilu wojskowym, wybranych szkół ponadgimnazjalnych z Poznania i Lubasza.

Zamierzenie było czynnie wspierane przez żołnierzy 31. BLT, zarówno pod względem prowadzenia zajęć w roli instruktorów (mko, WSP, sekcja medyczna), jak również w zakresie prezentacji wybranych elementów związanych z zabezpieczeniem szkolenia lotniczego (GOT).

Młodzież, która nas w tym dniu odwiedziła, mogła zaprezentować swoje umiejętności praktyczne z obszaru szkolenia ogólnowojskowego, które sprawdzane były w formie rywalizacji czteroosobowych zespołów.

Uczniowie klas wojskowych mogli wykazać się nabytymi w szkole umiejętnościami: składania i rozkładania broni, pokonywania wyznaczonego toru sprawnościowego, nakładania odzieży ochronnej czy rzucania granatami do celu. W czasie współzawodnictwa żadnemu z zespołów nie brakowało sportowej ambicji, by osiągać jak najlepsze wyniki, choć nie wszystko się układało po myśli uczniów. Zapału i chęci do działania młodzieży nie brakowało, nie mniej jednak przed nimi wiele dni szkolenia z wojskowej tematyki, by realnie mogli myśleć, aby w przyszłości zostać żołnierzami zawodowymi, a wiele z osób uczestniczących w tym przedsięwzięciu takie chęci otwarcie wyrażało.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz statyczny naszego „Jastrzębia”, pokaz samolotów historycznych, a także prezentacja wyposażenia ratunkowego pilota i właśnie te prezentowane przez nas elementy mogą kiedyś przesądzić o tym, że Ktoś z tych młodych ludzi zostanie żołnierzem Sił Powietrznych.

Na zakończenie imprezy, wszyscy zebrani mogli smacznie raczyć się żołnierską grochówką, jedzoną w prawdziwie polowych warunkach.

Z kronikarskiego obowiązku odnotować należy, że pierwsze miejsce w rywalizacji klas wojskowych zajęła drużyna ze Szkoły w Lubaszu, a kolejne dwa miejsca przypadły dla drużyn z Zespołu Szkół Mechanicznych z Poznania.

Przed wszystkimi uczestnikami, bez względu na zajęte miejsca, postawione zostały kolejne cele dotyczące rozwoju wojskowych umiejętności, tak by w czasie następnego spotkania można było znacznie wyżej podnieść poprzeczkę w stosunku do stawianych wymagań, uczniowskiej rywalizacji.

Źródło: 31. BLT
Teskt: mjr Krzsztof Terzyk
Zdjęcia: mjr Krzysztof Terzyk, st. sierż. Dariusz Kaczmarek
Galeria: 31blt.wp.mil.pl/pl/4_144.html