Kategorie
News Świat

Airbus Defence and Space otrzymał kontrakty na wsparcie floty samolotów A400M w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech

Francja, Wielka Brytania i Niemcy przyznały firmie Airbus Defence and Space kontrakty na szeroki i innowacyjny pakiet usług wsparcia (in-service support, ISS) w związku z wejściem do służby w tych krajach samolotu transportowego nowej generacji A400M.

W przypadku Wielkiej Brytanii i Francji kontrakt został przyznany przez brytyjską agencję zamówień publicznych Defence Equipment & Support (DE&S) oraz francuską dyrekcję generalną ds. uzbrojenia (Direction générale de l’armement, DGA) za pośrednictwem międzynarodowej organizacji OCCAR zarządzającej programami zbrojeniowymi. Poszczególne elementy kontraktu, w szczególności umowa dotycząca puli części zamiennych, zostały opracowane w porozumieniu z oboma krajami i oczekuje się, że doprowadzą do szeregu wspólnych działań w zakresie wsparcia.
Na mocy tych kontraktów Airbus Defence and Space będzie pełnił szereg funkcji w zakresie wsparcia konserwacyjnego, technicznego, materiałowego i operacyjnego.

Jeśli chodzi o Niemcy, umowa z Federalnym Urzędem Uzbrojenia, Technologii Informatycznych i Eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw) dotyczy kontraktu na wsparcie systemów oraz kontraktu na zarządzanie materiałami – będą one obowiązywać przez cztery lata, do grudnia 2018 r.
Kontrakt na wsparcie systemów obejmuje usługi wsparcia technicznego, w tym remonty i konserwację, a także zespół techników polowych w Wunstorf, gdzie będzie stacjonować flota A400M.
Kontrakt na zarządzanie materiałami obejmuje łańcuch dostaw części zamiennych, w tym zarządzanie lokalnym magazynem i uzupełnianie zapasów części.
Stephan Miegel, szef zespołu obsługi klienta A400M, powiedział: „Wprowadzamy solidną i nowoczesną strukturę wsparcia, w której wykorzystamy zaawansowane praktyki konserwacyjne i logistyczne oraz doświadczenia zdobyte podczas obsługi A440M we Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii, aby zapewnić Niemcom usługi ISS światowej klasy”.

Wielka Brytania i Francja zamówiły odpowiednio 22 i 50 egzemplarzy samolotu A400M Atlas. Z kolei Niemcy złożyły zamówienie na 53 samoloty A400M, z których pierwszy zostanie dostarczony w najbliższych dniach.

raf a400m
Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat