Szybki news: Modlin – 1,5 mln. pasażerów w niecałe 11 miesięcy

Od otwarcia (lipiec 2012 r.) port przyjął łącznie ponad 2,7 mln. podróżnych.

Liczby mówią same za siebie: jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się portów w Polsce a zapewne i w Europie. A to dopiero początek, bo plany mamy bardzo ambitne i dotyczą nie tylko zwiększenia współpracy z dotychczasowym przewoźnikiem, pozyskania nowych, ale i rozwoju całego portu lotniczego we wszystkich jego obszarach – komentuje Piotr Okienczyc, Prezes spółki zarządzającej lotniskiem.

Dynamikę rozwoju ruchu lotniczego najlepiej pokazały statystyki za październik br. W ubiegłym miesiącu port przyjął 165 366 pasażerów, czyli o 26,37% więcej niż w październiku ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że wyniki za listopad będą jeszcze lepsze. Te dane pozycjonują Modlin na 5. miejscu pośród wszystkich 13 regionalnych lotnisk w Polsce, pod względem wielkości ruchu pasażerskiego.

Cieszymy się, że Modlinowi tak dobrze idzie. Bez wątpliwości Warszawie potrzebne są dwa lotniska i obydwa mają przed sobą wspaniałe perspektywy rozwoju. Jesteśmy dumni, że Porty Lotnicze jako jeden z udziałowców lotniska w Modlinie mogą się przyczyniać do jego sukcesów. Współpraca obu portów pozwala przedstawiać pasażerom z Warszawy szeroką i atrakcyjną ofertę połączeń z całym światem – komentuje Michał Kaczmarzyk, Naczelny Dyrektor PPL

Od początku chcieliśmy, aby Modlin był wygodnym i bezpiecznym lotniskiem z ofertą przystępną dla różnych pasażerów. Udało się to osiągnąć. Nic więc dziwnego, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej pasażerów korzysta z lotniska. 1,5 mln osób od początku tego roku to świetny wynik. – podsumowuje Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Inwestycja przyczyniła się do znaczącej aktywizacji lokalnego rynku pracy. Nie tylko port stał się jednym z głównych graczy wśród pracodawców, ale nastąpiło ożywienie prywatnej działalności gospodarczej w branżach pokrewnych: gastronomii, hotelarstwie, turystyce, transporcie. Specjalne strefy ekonomiczne, kolejne inwestycje, dalsza poprawa połączeń lotniczych i lądowych, zmiana struktury życia gospodarczego – to wszystko przed nami – mówi Jacek Kowalski, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Ten wynik to nie tylko dowód na to, że stworzenie portu w Modlinie było inwestycją potrzebną. To również wyraźny sygnał i potwierdzenie, że lotnisko ma potencjał i będzie się dalej rozwijało. Jako największy udziałowiec liczymy, że znaczenie Modlina będzie z roku na rok coraz większe, a sama spółka zacznie przynosić spodziewane zyski – mówi Ilona Kowalska, p. o. Prezes Agencji Mienia Wojskowego.

Rosnącemu ruchowi lotniczemu towarzyszy rozwój całego lotniska. Z obecnych działań inwestycyjnych na finiszu jest już modernizacja dwóch dróg kołowania, co pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie zachodniej części lotniska. Zakończyliśmy budowę stacji uzdatniania wody i rozpoczynamy budowę zlewni fekaliów. Trwa budowa północnego punktu kontroli, w którym sprawdzane będą pojazdy i przesyłki wjeżdżające na teren lotniska. Poza tym już teraz pracujemy nad rozbudową terminala, dzięki czemu będziemy mogli przyjmować nawet 5 mln pasażerów rocznie. W przyszłym roku gotowy będzie projekt rozbudowy terminala i ogłoszone zostaną przetargi. W najbliższych planach jest również nawiązanie współpracy z nowymi przewoźnikami, zwiększenie powierzchni ogrodzonego terenu portu z obecnych prawie 300 do 500 ha, budowa infrastruktury cargo i budowa hotelu – wylicza Marcin Danił, Wiceprezes Spółki.

TOP 5 kierunków z/do Lotniska Warszawa/Modlin w 2014 r. (1 stycznia 2014 – 20 listopada 2014)

1. Londyn Stansted 289 579 pax
2. Bruksela Charleroi 108 657 pax
3. Rzym Ciampino 94 185 pax
4. Dublin 81 722 pax
5. Oslo Rygge 80 283 pax

modlin-kierunki-pl

Źródło / Autor: Lotnisko Modlin

Grafika: Lotnisko Modlin