Pomóż odnaleźć zaginionych – wspólna akcja informacyjna Fundacji ITAKA i Lotniska Chopina

Przełom sierpnia i września to czas masowych powrotów z wakacji. Przez lotniska i dworce przewijają się tysiące ludzi, którzy wracają z podróży i tych, którzy oczekują na swoich bliskich. Ale są też tacy, którzy na swoich bliskich czekają znacznie dłużej… Z myślą o nich fundacja ITAKA oraz Lotnisko Chopina w Warszawie rozpoczęły wspólną akcję informacyjną, która ma zwrócić uwagę na problem zaginięć i pomóc odnaleźć zaginione osoby.

Każdego roku Policja odnotowuje około 15 tysięcy zaginięć obywateli polskich w kraju i za granicą*. Ze statystyk wynika, że bardzo wiele zaginięć ma miejsce w wakacje. Tylko w okresie od 1 lipca 2014 zaginęło w Polsce ponad 2000 osób. Często są to młodzi ludzie, którzy w czasie wakacji uciekają z domu. Ale nie tylko. Ludzie giną bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Giną z powodu chorób (fizycznych, psychicznych), wypadków, codziennych problemów, a niekiedy padają ofiarą przestępstw. Najważniejsze jest szybkie reagowanie.

W tym celu Fundacja ITAKA zwraca się do wszystkich ludzi o pomoc w odnajdywaniu zaginionych osób. Bardzo ważne dla Fundacji są doniesienia zwykłych ludzi, którzy przypadkowo zauważyli zaginioną osobę. „Informacje, jakie dostajemy od postronnych osób często pomagają nam trafić na ślad zaginionej osoby. Im więcej osób dowie się o takiej osobie, tym większa szansa na jej szybkie i pomyślne odnalezienie’’ – mówi Aleksander Zabłocki z fundacji ITAKA, która jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce całościowo zajmującą się problemem zaginięć w Polsce i za granicą.

W miniony weekend (30-31.08) na warszawskim Lotnisku Chopina rozpoczęła się akcja informacyjna, której celem jest rozpropagowanie wizerunków zaginionych osób. W akcji zostanie wykorzystany niestandardowy nośnik, tak zwana ,,witajka”, czyli kartka, na której osoba oczekująca może napisać nazwisko osoby na którą czeka i w ten sposób szybciej odnaleźć ją w tłumie przylatujących pasażerów. Na rewersie wszystkich „witajek” rozdawanych na lotnisku umieszczone zostały zdjęcia oraz opis niedawno zaginionych osób z województwa mazowieckiego.

Według fundacji najważniejsze są pierwsze tygodnie od zaginięcia, bo wtedy udaje odnaleźć się najwięcej osób. Dzięki wsparciu Lotniska Chopina w Warszawie, największego portu lotniczego w Polsce, Fundacja ITAKA zyskała nowy sposób dotarcia z apelem o pomoc w poszukiwaniu zaginionych do szerokiej grupy ludzi, którzy w hali przylotów oczekują na spotkanie ze swoimi bliskimi.

Więcej informacji na temat zaginionych osób i udzielania informacji, które mogą pomóc je odnaleźć znajduje się na stronach Fundacji ITAKA – http://zaginieni.pl

ITAKA - zaginieni 2

Źródło / Autor: Lotnisko Chopina
Zdjęcie: Lotnisko Chopina