Francuska misja w Malborku

Cztery samoloty wielozadaniowe Rafale przyleciały w poniedziałek do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Samoloty i ich załogi pozostaną tu przez cztery miesiące. Wzmocnią m.in. natowską misję patrolowania przestrzeni powietrznej nad trzema państwami bałtyckimi i będą odbywały dwustronne misje treningowe ćwicząc z polskimi lotnikami.

Wraz z myśliwcami w Malborku pojawił się około 100-osobowy kontyngent, na który składają się piloci, technicy oraz służby zabezpieczające. Przylot francuskich myśliwców ma związek z rozpoczynającą się 1 maja misją pilotów z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Personel tej jednostki z czterema samolotami MiG-29 do końca sierpnia będzie pełnić dyżur w misji NATO Baltic Air Policing. W czasie, gdy kontyngent Orlik 5 będzie stacjonował w Szawlach na Litwie, francuski komponent pozostanie w Polsce. Zakłada się, że w trakcie dyslokacji samoloty Rafale zostaną zamienione przez samoloty Mirage 2000 wraz z obsługą.

Minister obrony Tomasz Siemoniak informował, że zgodnie z ustaleniami francuskie samoloty będą wspierały misję Air Policing i ćwiczyły z naszymi samolotami. To jest bardzo istotne i pokazuje, że sojusznicy są gotowi działać, gdy zachodzi potrzeba”. „Jest to element działań NATO wobec obecnego kryzysu”, mówił.

Francuscy lotnicy i przedstawiciele władz Francji wezmą we wtorek w Malborku udział w uroczystości pożegnania Polskiego Kontyngentu Orlik 5. Polskich lotników pożeganją też prezydent RP Bronisław Komorowski, minister obrony Tomasz Siemoniak oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski.

rafale w polsce

Źródło: DGRSZ
Autro: DGRSZ
Zdjęcia: Krzysztof Godlewski, Aviateam.pl