Airbus stawia na innowacyjność poprzez inwestycje w robotykę

Zakłady Airbus Puerto Real w Kadyksie w Hiszpanii realizują projekt, który ma zwiększyć stopień automatyzacji procesów montażu poprzez użycie dwurękich, humanoidalnych robotów do wykonywania powtarzalnych zadań. Dzięki temu wysoko wykwalifikowani robotnicy będą mogli skupić się na bardziej wartościowej pracy.

Projekt badawczo-rozwojowy o nazwie FUTURASSY ma na celu wprowadzenie jednolitego zrobotyzowanego rozwiązania do automatyzacji procesów montażu, które można by zastosować w innych zakładach Airbusa. Projekt prowadzony przez Airbusa i wspierany przez lokalnych partnerów obejmuje dwa obszary badań.

Pierwszy obszar o nazwie „Airbus Standard Robotic Cells” ma na celu opracowanie standardowych rozwiązań, które zautomatyzują procesy montażu aeronautycznego. Każde takie rozwiązanie musi być ekonomiczne, a jednocześnie elastyczne, wielofunkcyjne i autonomiczne.

Drugi obszar nosi nazwę „Collaborative Robots” i bada wykorzystanie dwurękich, „humanoidalnych” robotów zaprojektowanych specjalnie tak, aby pracowały w tym samym środowisku, co ludzie, używając tych samych narzędzi i zasobów produkcyjnych.

Pierwszy robot nabyty przez Airbusa został dostarczony w tym tygodniu do Puerto Real przez producenta, japońską firmę Kawada, i zostanie zainstalowany na stanowisku montażu dźwigara steru kierunku A380, gdzie będzie zajmował się nitowaniem wspólnie z monterami.

Airbus_Futurassy

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus