W mroźne i śnieżne popołudnie w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego wylądował ostatni samolot transportowo-pasażerski M-28 B/PT Bryza w konfiguracji Glass Cockpit, o numerze taktycznym 0225. Tym samym 8 baza posiada już w komplecie wszystkie samoloty.
Najnowszy nabytek to samolot nr 0225 w wersji Glass Cockpit ale różni się od swoich poprzedników systemem odladzania. W związku z tym nasze załogi musiały odbyć szkolenie z użytkowania tego systemu. Samolot ten, podobnie jak pozostałe siedem będzie wykorzystywany do szkolenia załóg lotniczych oraz realizacji zadań operacyjnych w tym desantowań.
Dostawa ostatniego M-28 nie kończy realizacji umowy, gdyż w jej ramach Siły Powietrzne otrzymają także kompleksowy symulator lotu M-28, umożliwiający szkolenie załóg na samolotach III i IV serii. Symulator ten zainstalowany zostanie w Dęblinie.
Źródło: 8. BLTr
Autor: kpt. Maciej Nojek
Zdjęcie: kpt. Maciej Nojek