10.000 godzin lotów bojpwych BAMS-D

Firma Northrop Grumman poinformowała o przekroczeniu 10.000 godzin lotów bojowych przez aparaty Broad Area Maritime Surveillance Demonstration (BAMS-D). [wersja badawcza morska aparatów Global Hawk]

Maszyny tego typu są wykorzystywane przez U.S. Navy do przeprowadzania misji wywiadowczych na Środkowym Wschodzie. Obecnie utrzymywane jest tempo 15 misji miesięcznie i dzięki temu dowódcy Marynarki są w stanie śledzić potencjalne cele dzięki wyposażeniu przenoszonemu przez BAMS-D. Standardowa misja związana jest z lotem na wysokim pułapie przez ponad 24 godziny.

Używanie BAMS-D jest swego rodzaju poligonem doświadczalnym, a wszystko ma na celu lepsze określenie zadań i metod wykorzystania aparatów bezzałogowych MQ-4C Triton. Będący w fazie opracowywania Triton w przeciwieństwie do BAMS-D będzie przenosić całkowicie dostosowany do zadań morskich pakiet czujników. Poza tym maszyna otrzyma system odladzający oraz usprawnienia strukturalne.

Według wstępnych założeń Northrop Grumman ma zbudować 68 aparatów Triton, a dwa egzemplarze badawcze mają pomóc w rozwoju platformy do końca roku 2016.

BAMS-D

Źródło: Northrop Grumman

Zdjęcie: Northorop Grumman