BLMW: Bryza na manewrach Okrętowej Grupy Zadaniowej

Rozpoznanie wyznaczonych akwenów morskich oraz przekazywanie danych o jednostkach pływających znajdujących się poza zasięgiem środków rozpoznania okrętów to zadanie załogi samolotu patrolowego Bryza, która uczestniczyła wczoraj w manewrach Marynarki Wojennej na Bałtyku. To były już ósme w tym roku ćwiczenia w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych.

W ćwiczeniach uczestniczyły okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ) W skład OGZ weszły: fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręty rakietowe ORP „Orkan” i ORP „Piorun”, a także trałowce ORP „Gopło” i ORP „Mamry”. Wczoraj działania okrętów wspierał samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28 Bryza 1R z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

Osłona transportu morskiego to kluczowe zadanie każdej floty wojennej. W trakcie pięciodniowych manewrów na południowym Bałtyku załogi okrętów skupiły uwagę m.in. na osłonie strategicznego transportu morskiego i utrzymaniu panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych. Prowadzone były także strzelania artyleryjskie, zadania przeciwminowe, monitoring żeglugi, jak również kontrola sytuacji powietrznej i nawodnej. W trakcie działań na morzu okręty bojowe wspierane były przez jednostki zabezpieczenia. Okręty doskonaliły również umiejętności manewrowania w szykach, procedury łączności, walkę przeciwawaryjną oraz elementy ratownictwa morskiego.

bryza-blmw

Źródło / Autor: http://bl.mw.mil.pl/
Zdjęcie: http://bl.mw.mil.pl/