Trzecia baza w 3. Skrzydle

1. Baza Lotnictwa Transportowego zostanie włączona do 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. To efekt reorganizacji systemu dowodzenia i kierowania polskim wojskiem.
W najbliższych dniach podporządkowanie zmieni jeszcze kilka jednostek Sił Powietrznych. 25 października na Okęciu podczas zbiórki z udziałem generała dywizji pilota Sławomira Kałuzińskiego, zastępcy dowódcy-szefa Szkolenia Sił Powietrznych, dowódca bazy i dowódca skrzydła, pułkownicy piloci Sławomir Mąkosa i Sławomir Żakowski, podpisali odpowiednie protokoły. W trakcie uroczystości generał Kałuziński oraz dowodzący powidzkim skrzydłem pułkownik Żakowski podziękowali dowódcy oraz żołnierzom i pracownikom wojska 1. BLTr za dotychczasową służbę i pracę. Baza zyska nowego przełożonego z dniem 1 listopada.

1. BLTr. będzie – oprócz 8. BLTr i 33. BLTr – trzecią bazą w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego, w strukturach którego działają także trzy grupy poszukiwawczo-ratownicze (w Świdwinie, Mińsku Mazowieckim i Krakowie). Po zasileniu przez 1. BLTr stanie się największym ze skrzydeł lotniczych. W 2014 roku 3. SLTr będzie związkiem taktycznym Sił Powietrznych z największym limitem nalotu, przekraczającym 18 tysięcy godzin.

1. Baza Lotnictwa Transportowego rozpoczęła działalność 1 stycznia 2012 r. przejmując zadania transportu śmigłowcowego dla najważniejszych osób w państwie i przedstawicieli władz. Jest wyposażona w śmigłowce Mi-8 i W-3 Sokół.

Źródło: sp.mil.pl

Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: kpt. Włodzimierz Baran