Strzały w kontenerze

W Centrum Szkolenia Sił Powietrznych zaprezentowano kontenerową strzelnicę ćwiczebną, mobilne urządzenie do szkolenia i treningu strzeleckiego.

Trenażer pozwala prowadzić szkolenie strzeleckie w dowolnym miejscu i czasie. Jego producent zaprezentował w Koszalinie najnowsze wyposażenie obiektu wraz z multimedialnym programem do strzelania amunicją bojową. Żołnierze strzelali więc z pistoletów etatowych i broni ze wskaźnikami laserowymi, pozwalającej wyrabiać prawidłowe i bezpieczne nawyki. Wcześniej w tym tygodniu zdawali egzaminy na strzelnicach 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

W kontenerowej strzelnicy na doświadczonych strzelców czekała niespodzianka: interaktywny program do strzelań amunicją bojową lub z replik broni z laserem. Podczas treningu płynnie regulowano oświetlenie – można więc było sprawdzić się w warunkach nocnych czy zadymieniu. Scenariusze strzelania w kontenerze są dynamiczne i wyłącznie od dyspozycji, umiejętności i refleksu strzelca zależy, czy wyeliminuje terrorystę skrywającego się w tłumie, czy sam padnie jego ofiarą. Błyski, huk, światło, poruszanie się celów, pojawianie się osób neutralnych, wywołują u trenujących nie znane dotąd emocje. Umiejętności strzeleckie weryfikowane są natychmiast. Na niespełna 60 m² żołnierze strzelają pojedynczo i w parach. Każdy ma możliwość wielokrotnego wykonania strzelań i nikt, kto za pierwszym razem zadania nie zaliczy, nie zakończy testowania mobilnej strzelnicy niezadowolony.

Po odwiedzinach CSSP kontenerowa strzelnica udaje się do jednostek Sił Powietrznych w Sochaczewie i Powidzu. Wcześniej była pokazywana w Malborku i Chojnicach.

strzelnica

Źródło: sp.mil.pl

Autor: : kpt. Jarosław Barczewski

Zdjęcie: kpt. Jarosław Barczewski