Zlot prezydentów – pomoc lotników

8 Baza Lotnictwa Transportowego gościła Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz prezydentów Ukrainy i państw grupy Arraiolos.
Część z nich przybyła do Balic samolotami rejsowymi ale prezydenci Niemiec – Joachim Gaucka, Ukrainy – Wiktor Janukowicz, Włoch – Giorgio Napolitano, Finlandii – Sauli Niinisto i Bułgarii – Rosen Plewnelijew skrzystali z gościnności jednostki wojskowej. Na płaszczyźnie postoju samolotow witali ich wojewoda małopolski Jerzy Miller, dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Jacek Łazarczyk oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych. Baza obsłużyła przyloty VIP-ów pod względem organizacyjnym i logistycznym.

Było to przedsięwzięcie wymagające świetnego planowania i ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi i cywilnymi, zabezpieczającymi wizyty dostojnych gości, w tym BOR, Policją, Żandarmerią, Strażą Graniczną, Urzędem Wojewody Małopolskiego, Międzynarodowym Portem Lotniczym i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
Grupa Wsparcia wystawiła żołnierzy Zespołu Ochrony, którzy nadzorowali i kierowali ruchem na terenie jednostki. Koordynator wyznaczony z GW, ściśle współpracując z kontrolerem wieży, odpowiadał za właściwą organizację pracy wszystkich służb zabezpieczających przyloty i odloty w rejonie płaszczyzn postojowych oraz zgodne z przepisami wprowadzanie kolumn pojazdów odbierających pasażerów.
nojek02m
Za poruszanie się wszystkich pojazdów i osób po wojskowej części lotniska odpowiedzialny był koordynator ruchu lotniczego, który dodatkowo odpowiadał za zaplanowanie miejsc postojowych w zależności od wielkości samolotu i ilości sprzętu niezbędnego do jego obsługi. Po zakończeniu wizyt prezydentów w Polsce możemy powiedzieć, że w 8. BLTr dobrze wykonaliśmy nietypowe zadanie.

Zlot prezydentów

Źródło: sp.mil.pl

Autor: kpt. Maciej Nojek

Zdjęcie: kpt. Maciej Nojek