BLMW: Współpraca SH-2G z niemiecką fregatą

Blisko 30 operacji startów i lądowań na pokładzie niemieckiej fregaty FGS Schleswig-Holstein wykonała wczoraj załoga śmigłowca pokładowego SH-2G z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Do wspólnych ćwiczeń na Bałtyku doszło w wyniku porozumienia pomiędzy ministrami Obrony Narodowej Polski i Niemiec oraz rozmów sztabowych, na których ustalono szczegóły współpracy.

Załoga śmigłowca pokładowego SH-2G w składzie: kpt. mar. pil. Bartłomiej Lipiński, kpt. mar. pil. Janusz Grzybowski oraz por. mar. nawig. Krzysztof Rak uczestniczyła wczoraj w ćwiczeniach z jedną z czterech niemieckich fregat typu Brandenburg. Oprócz treningowych operacji startów i lądowań na pokładzie okrętu realizowanych w dzień i w nocy przećwiczono również proceduralne podejścia do lądowania wykorzystywane podczas trudnych warunków atmosferycznych oraz operacje podjęcia rozbitka z pokładu okrętu przy pomocy dźwigu.

Do wspólnych ćwiczeń doszło dzięki porozumieniu pomiędzy ministrami Obrony Narodowej Polski i Niemiec zawartego w Warnemunde w maju 2013 roku oraz rozmów sztabowych, na których ustalono szczegóły współpracy załóg polskich śmigłowców z niemieckimi okrętami.

Fregaty typu Brandenburg weszły do służby w latach 1994 – 1996. Ich głównym zadaniem jest prowadzenie działań zwalczania okrętów podwodnych ale są one również uzbrojone w przeciwlotnicze i przeciwokrętowe pociski rakietowe. Jednostki te uczestniczyły między innymi w operacji antypirackiej u wybrzeży Somalii.

Śmigłowce SH-2G są przeznaczone do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo – ratowniczych i logistycznych. Ich podstawowe wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych – wyrzucane pławy radiohydroakustyczne oraz detektor anomalii magnetycznych. Dzięki przystosowaniu do prowadzenia ognia w pokładowej broni strzeleckiej SH-2G mogą być wykorzystywane w operacjach zwalczania zagrożeń asymetrycznych oraz wsparcia działań wojsk specjalnych.

BLMW

 Źródło: BLMW

Zdjęcie: BLMW