Odpowiedź Boeinga na brak filtrów

Wczorajsza afera z brakiem filtrów w maszynach 787 Dremaliner obiegła echem cały kraj i wszystkie niemal media. Odpowiedź lotu na zadane przez nas pytanie mogliście Państwo poznać wczoraj.

Dziś rano na naszej skrzynce znalazło się stanowisko Boeinga, które zamieszczamy poniżej:

Dokonaliśmy przeglądu silników, zainstalowaliśmy filtry, a samoloty wracają do normalnych lotów. Nie spodziewamy się pogorszenia osiągów silników. Boeing przeprowadza dogłębną analizę przyczyny tego zdarzenia i wprowadzi odpowiednie zmiany po to by sytuacja taka nie miała miejsca w przyszłości. reszta floty została sprawdzona i nie znaleziono usterek lub brakujących filtrów.

Podkreśliłem jeden interesujący fragment. Teraz czekamy na opinię producenta silników w całej sprawie, która zamieścimy jak tylko pojawi się na naszej skrzynce. Nie pytaliśmy firmy o zagrożenie bezpieczeństwa lotu bo to jest dla nas oczywiste pomimo zapewnień PLL Lot i Boeinga, że nic nie mogło się stać. Skoro filtr miał tam być to był tam po coś. Ktoś poświęcił czas na zaprojektowanie, przetestowanie i wdrożenie go do maszyn seryjnych. Wydał na to zapewne spore sumy, a w tym biznesie nie wydaje się na darmo pieniędzy.