Airbus zapowiada lżejszą wersję A330 przeznaczoną do obsługi połączeń regionalnych i krajowych

Firma Airbus ogłosiła wprowadzenie nowej, lżejszej wersji wszechstronnego samolotu szerokokadłubowego A330, zoptymalizowanej pod kątem połączeń krajowych i regionalnych na rynkach o wysokim tempie wzrostu, dużej liczbie ludzi i wysoce skoncentrowanych przepływach ruchu lotniczego. Jednym z najważniejszych rynków dla nowej wersji tego najbardziej wydajnego i niezawodnego samolotu szerokokadłubowego na świecie będą Chiny.

Informację tę ogłosił Fabrice Bregier, prezes i dyrektor generalny firmy Airbus, na targach Aviation Expo China (Beijing Airshow) 2013, które rozpoczęły się dziś w Pekinie.

W porównaniu do obecnych wersji A330-300 przystosowanych do dłuższych lotów (do 11 297 km) nowa krajowa i regionalna wersja A330-300 zostanie zoptymalizowana tak, aby pomieścić około 400 pasażerów w klasie ekonomicznej, oferującej najlepsze w swojej klasie, wygodne fotele o szerokości 45,72 cm (18 cali), na dystansach do 5 556 km. Jednocześnie zaoferuje ona znacząco niższe koszty dzięki zmniejszonemu ciężarowi operacyjnemu wynoszącemu około 200 ton. Uzyskane dzięki tym innowacjom zmniejszenie zużycia paliwa na jedno miejsce pasażerskie oraz obniżenie kosztów serwisu pozwoli ograniczyć ogólne koszty nawet o 15% w porównaniu z obecnymi wersjami długodystansowymi A330-300.

Nowa wersja A330-300 będzie ponadto wykorzystywać najnowsze technologie zastosowane w modelach A350 XWB i A380. Są to na przykład funkcje kokpitu takie jak podwójny wyświetlacz przezierny oraz najnowsze systemy nawigacyjne. Kabina samolotu zostanie również wyposażona w wiele przyszłościowych innowacji, takich jak nowoczesne, lekkie i cienkie fotele, dostęp do szerokopasmowego internetu przez Wi-Fi na całym pokładzie samolotu oraz najnowszy pokładowy system rozrywki oferujący telewizję HD, światła LED oraz oświetlenie z regulacją barw (mood lighting) w pełnej gamie kolorów.

Źródło / Autor: Airbus