Wizyta dowódcy Sił Powietrznych Hiszpanii

Na zaproszenie generała broni pilota Lecha Majewskiego z wizytą w Siłach Powietrznych przebywa dowódca Sił Powietrznych Królestwa Hiszpanii generał Francisco Arnauz.
Odwiedziny zbiegły się w czasie z wyprawą pilotów naszych F-16 wraz z personelem naziemnym na miesięczny kurs Tactical Leadreship Programme do bazy Albacette – właśnie w Hiszpanii.
W Warszawie delegacja lotników z Madrytu została powitana z honorami przez dowódcę Sił Powietrznych, kierowniczą kadrę DSP, Orkiestrę Reprezentacyjną SP i Kompanię Reprezentacyjną SP. Goście zwiedzili Salę Tradycji i wysłuchali prezentacji dotyczących aktualnego stanu i kierunków rozwoju Sił Powietrznych oraz udziału SP w programie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wygłoszonych przez pułkownika Wojciecha Ozgę, szefa Zarządu Planowania Rozwoju SP. Ponadto pułkownik Kazimierz Dyński, wywodzący się z Sił Powietrznych i reprezentujący Grupę Organizacyjną Dowództwa Generalnego RSZ, przedstawił koncepcję nowego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi i implikacje jej wdrożenia dla Sił Powietrznych.
Generał Arnauz ocenił, że jest to odważny pomysł i dopytywał o szczegóły kierowania lotnictwem oraz połączonego szkolenia wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Generał Majewski wskazał na korzyści płynące z połączenia zarządzania wszystkimi rodzajami lotnictwa pod auspicjami Inspektoratu Sił Powietrznych.
Generał Arnauz stwierdził, że choć Polska i Hiszpania znajdują się niemal na antypodach Europy, w epoce globalnej komunikacji pozostają sobie bardzo bliskie, ze względu na współpracę szkoleniową, przemysłów lotniczych oraz podobną pozycję w NATO i Unii Europejskiej. „
delegacja2 m
W poniedziałek Hiszpanie z generałem Majewskim odwiedzili też Sztab Generalny WP, gdzie przyjął ich zastępca szefa SG WP general dywizji Anatol Wojtan i Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwo Komponentu Powietrznego, gdzie gospodarzem był generał dywizji pilot Jan Śliwka, dowódca COP-DKP.
We wtorek Hiszpanie w towarzystwie naszego dowódcy odwiedzą Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i firmę EADS- PZL Okęcie. W środę będą gościć w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego na Krzesinach.

dowódcy SP

Źródło: sp.mil.pl
Autor: Ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: Jerzy Jabłoński