Wydarzyło się dziś – 26 sierpnia

26 sierpnia 1912 roku w Warszawie urodził się podporucznik pilot Włodzimierz Kujawski. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa i Szkoły Podchorążych Lotnictwa (w tym Kursu Wyższego Pilotażu). Od 1936 roku służył w 3. Pułku Lotniczym w Poznaniu. 7 maja zginął śmiercią lotnika w czasie ćwiczebnej walki powietrznej.

26 sierpnia 1974 roku zmarł Charles Augustus Lindbergh, amerykański pionier lotnictwa. Lindbergh urodził się w lutym 1902 roku. Wsławił się między innymi pierwszym samolotowym samotnym przelotem między lądem Ameryki Północnej a Europą bez międzylądowań. Wydarzenie to miało miejsce w 1927 roku. W czasie II wojny światowej brał udział w nalotach US Air Force na pozycje japońskie na froncie Pacyfiku. Lindbergh posiadał także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Illinois i innych uczelni. Przez wielu był nazywany idolem XX wieku.

26 sierpnia 1913 roku odbyło się uroczyste otwarcie lotniska wojskowego w podpoznańskiej Ławicy. Uroczystego otwarcia dokonał cesarz Wilhelm II. W Ławicy odbyła się wówczas parada wojskowa V. Korpusu Armijnego. Przed obliczem cesarza przemaszerowali także lotnicy. Lotnisko zajmowało obszar 300 hektarów. Obok pola wzlotów w skład stacji lotniczej wchodziły także koszary, warsztaty i trzy hale. W tych ostatnich znajdowało się 9 samolotów.