Nominacje generalskie, defilada i festyn

Z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i dowódców wojska, parlamentarzystów i kombatantów. Uczestniczyli w nich lotnicy z generałem broni pilotem Lechem Majewskim.

Prezydent Bronisław Komorowski z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem wręczyli w Belwederze nadane 1 sierpnia 7 nominacji generalskich i jedną admiralską, ordery, odznaczenia i honorową broń białą. Pożegnali też generałów, którzy odeszli do rezerwy. Nominację na generała dywizji odebrał szef sztabu Sił Powietrznych Jerzy Fryczyński.

Prezydent wręczył po raz pierwszy nowe odznaczenia dla żołnierzy Sił Powietrznych uczestniczących w kontyngentach wojskowych – Gwiazdy Załóg Lotniczych. Uhonorował nimi tych, którzy służyli w Orliku, strzegącym przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. Gwiazdą odznaczeni zostali podpułkownik Artur Kałko, kapitan Grzegorz Mazurek, sierżant Paweł Ołdak i starszy chorąży Sebastian Wróblewski.

W grupie emerytowanych już generałów, których prezydent uhonorował pamiątkowymi ryngrafami, znaleźli się służący do niedawna w Siłach Powietrznych generał brygady Andrzej Łosiński i generał brygady pilot Stefan Rutkowski.
W stołecznych Alejach Ujazdowskich zorganizowano pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego. Rozpoczął go przelot samolotów TS-11 z zespołu „Biało-Czerwone Iskry”, zakończył przelot śmigłowców Mi-24 i W-3 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
Ulicą przemaszerowali m.in. podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Kompanii Reprezentacyjnej i Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
Alejami przedefilowały załogi historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego. Pojazdy i uzbrojenie zostało udostępnione do zwiedzania na ulicy Myśliwieckiej – znalazła się tam wraz z obsługą między innymi stacja radiolokacyjna NUR-15M ze 183. Kompanii radiotechnicznej. Na festynie w Parku Agrykola stanęły stoiska promocyjno-informacyjne: Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Można się było spotkać z żołnierzami sportowcami, spróbować dań z kuchni polowej i obejrzeć wystawy okolicznościowe.

Gen. dyw. Jerzy Fryczyński jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie oraz Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. Ukończył także podyplomowe studia operacyjno-strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. Odbył kurs operacyjno-taktyczny w AON oraz wyższy kurs doskonalenia oficerów w WOSL w Dęblinie. Służbę wojskową pełni od 36 lat. W 1981 r. był nawigatorem naprowadzania w Zespole Dowodzenia Bojowego, 2. Centrum Dowodzenia Bojowego w Pile. W 1983 r. zajął tam stanowisko dowódcy Punktu Naprowadzania i Wskazywania Celów. W 1989 r. został starszym specjalistą w Oddziale Szkolenia Operacyjno-Taktycznego w Dowództwie Wojsk Lotniczych w Poznaniu. W latach 1990-1994 był oficerem operacyjnym w Wydziale Operacyjnym 4. Korpusu Lotniczego w Poznaniu. Następnie został szefem sztabu 7. pułku lotnictwa bombowo-rozpoznawczego w Powidzu, później szefem Oddziału Operacyjnego 3. Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu. Od 2003 r. zajmował kolejne stanowiska: Szefa Oddziału WLOP i MW w Zarządzie Systemów Organizacyjnych w Generalnym Zarządzie Zasobów Osobowych w Sztabie Generalnym WP, Zastępcy Szefa tego Zarządu, Szefa Sztabu 3. Korpusu Obrony Powietrznej, Szefa Centrum Dowodzenia w Dowództwie Operacyjnym SZ oraz Zastępcy Szefa Sztabu Sił Powietrznych. Od 28 listopada 2011 r. zajmuje stanowisko Szefa Sztabu Sił Powietrznych

Źródło: sp.mil.pl

Autor: Ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: Wojciech Grzedzinski/Fotograf Prezydenta RP
Chor. Artur Zakrzewski/DPI MON