AIR SHOW-2013 – ostatni rekonesans

Personel Biura Organizacyjnego Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW-2013 spotkał się w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu 16 lipca z przedstawicielami miasta Radomia, Aeroklubu Polskiego, mediów, służb i firm zaangażowanych w przeprowadzenie przedsięwzięcia.
Był to ostatni zespołowy rekonesans przed pokazami.
Na odprawie przed wyprawą na lotnisko generał brygady Jerzy Fryczyński oraz pułkownicy Karol Kudlak, Janusz Chwiejczak, Krzysztof Cur i Krzysztof Kosieradzki z Dowództwa Sił Powietrznych przedstawili stan zaawansowania przygotowań do obsługi kasowej, organizacji żywienia, zakwaterowania, parkingów, pomocy medycznej i transportu osób zaangażowanych w AIR SHOW oraz przylotów, treningów, odlotów statków powietrznych. Była mowa o zaopatrzeniu w wodę, o zapleczu sanitarnym pokazów oraz zapewnieniu energii elektrycznej. Nieustannie wracał temat bezpieczeństwa w powietrzu i na ziemi. Zajmą się tym lotnicy, żandarmi, policjanci, Służba Ochrony Lotniska, saperzy, funkcjonariusze BOR oraz agencja ochrony.

Pułkownik Kudlak poinformował, że w tym roku widzowie będą mieli wstęp na pokaz za okazaniem biletu z niepowtarzalnym kodem kreskowym, którego wykorzystanie będzie odnotowywane w systemie komputerowym i zapobiegnie powtórnemu użyciu. Działanie tego systemu zostało sprawdzone w trakcie rekonesansu z pozytywnym wynikiem. Pułkownik wyliczył, że dla publiczności przyjeżdżającej spoza Radomia władze miasta przygotowały 9200 miejsc parkingowyh zasadniczych i 500 rezerwowych. Z prezentacji pułkownika Kosieradzkiego wynika, że AIR SHOW-2013 w powietrzu i na ziemi weźmie udział ponad 210 statków powietrznych – polskich i zagranicznych, wojskowych, cywilnych i aeroklubowych. „Tylu maszyn nie mieliśmy jeszcze na pokazach. W poprzedniej edycji wystąpiło 190 samolotów i śmigłowców”, zauważył pułkownik Chwiejczak.
„Rekordowa będzie liczba śmigłowców”, podkreślił pułkownik Kosieradzki. Taka frekwencja jest wynikiem zainteresowania firm produkujących śmigłowce trwającym właśnie przetargiem na dostawę 70 wiropłatów dla Sił Zbrojnych RP. Wśród prezentujących śmigłowce będą PZL Świdnik (sponsor strategiczny) oraz Eurocopter i PZL Mielec (sponsorzy główni) AIR SHOW-2013. Według zapowiedzi pułkownika Chwiejczaka przyjazdem do Radomia jest zainteresowana bardzo liczba grupa turystów z… Japonii.
Major Tomasz Lenart omówił zasady zapewnienia łączności. Major Leopold Gajda zreferował sposób zabezpieczenia przeciwpożarowego pokazów. Zapowiedział obecność na radomskim lotnisku 20 zastępów cywilnych i wojskowych strażaków.
Uczestnicy rekonesansu w podgrupach udali się na lotnisko, gdzie zweryfikowali dotychczasowe ustalenia, skupiając się na tym, co jeszcze można zrobić, aby lepiej przygotować się na przyjęcie tysięcy fanów lotnictwa. Na tym właśnie upłyną organizatorom ostatnie tygodnie przed AIR SHOW.

Air Show-2013

Źródło: sp.mil.pl
Autor: Ppłk Artur Goławski Rzecznik prasowy DSP
Zdjęcia: Monika Malarczyk