Rotacja dla specjalsów i z AWACS-em

Sześć samolotów wielozadaniowych F-16 z 510. eskadry lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, stacjonującej w bazie Aviano we Włoszech, przylecialo 12 lipca do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Przez dwa tygodnie, do 25 lipca, komponent amerykański będzie się szkolił z polskimi pilotami F-16, MiG-29 i Su-22 w wykonywaniu coraz bardziej skomplikowanych misji. Program zajęć w pierwszym tygodniu przewiduje ćwiczenie bliskiego wsparcia pola walki z użyciem bomb szkolnych (bez materiałów wybuchowych) i intensywny trening na poligonie z wysuniętymi nawigatorami naprowadzania z jednostek polskich i amerykańskich Wojsk Specjalnych. W drugim tygodniu piloci ćwiczyć będą misje dużych ugrupowań bojowych (COMAO) z wykorzystaniem latającego stanowiska dowodzenia i kontroli (natowski samolot E-3 AWACS) i amerykańskiej latającej cysterny KC-135 z 100. Skrzydła Tankowania Powietrznego.

Lotnicy zaplanowali nawet kilkugodzinne dyżury w powietrzu, a w walkach powietrznych znów zmierzy się po kilkanaście odrzutowców. „W czasie tej rotacji będziemy zgrywać załogi samolotów w działaniach koalicyjnych, a technicy będą doskonalić umiejętności bieżącej obsługi F-16 we współpracy z sojusznikami. Z satysfakcją odnotowuję to, że z rotacji na rotację rośnie poziom trudności zadań wykonywanych wspólnie przez polskich i amerykańskich lotników”, powiedział PAP dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski. Podczas lipcowej rotacji zgrupowania amerykańskiego, trzeciej od czasu inauguracji pododdziału Aviation Detachment, trenować będą też obsady Centrum Operacji Powietrznych oraz ośrodków dowodzenia i naprowadzania. Loty zabezpieczą grupy poszukiwawczo-ratownicze. Z kolejną, czwartą rotacją, przylecą w październiku do Powidza samolotami C-130J Hercules lotnicy z eskadry transportowej. Lotnicze rotacje przebiegają więc zgodnie z ustalonym z sojusznikami harmonogramem: co kwartał gościmy w Polsce przez dwa tygodnie pododdział US Air Force.

F-16

Źródło:sp.mil.pl
ppłk Artur Goławski
zdjęcia: Agnieszka Kwiatek