Medalowe zdobycze spadochroniarzy z Krzesin

Wokół jezior w okolicach szwajcarskiego Zurychu i Lucerny w dniach 3-7 lipca br. odbyły się Spadochronowe Regionalne Mistrzostwa CISM.
Wystartowało w nich 13 zaproszonych drużyn z czołówki świata w tym z Polski. Regulamin zawodów przewidywał 10 kolejek skoków na celność lądowania, lecz nie na lotnisku, a w terenie przygodnym. Żeby skomplikować i utrudnić zadanie, każda kolejka odbywała się w innym miejscu (w tym m. in. na barki przycumowane przy nabrzeżu Zurichu). Zawodnicy mieli do dyspozycji tylko zdjęcia oraz szkice terenów lądowania oraz kierunek wiatru, mające pomóc w precyzyjnym wyrzucie skoczków nad celem. Były to jedne z trudniejszych i bardzo wymagających zawodów dla naszych żołnierzy. Wyszli z nich zwycięsko.
W podsumowaniu zdobyliśmy srebrny medal i tytuł wicemistrza zawodów. Zwyciężyła drużyna armii Niemiec, a trzecie miejsce zdołali wywalczyć gospodarze zawodów, czyli drużyna armii Szwajcarii. W klasyfikacji indywidualnej mistrzostw triumfował Stefan Wiesner z Niemiec przed naszymi zawodnikami – drugim: młodszym chorążym Maciejem Lamentowiczem (OSWRiS Poznań) i trzecim sierżantem Rafałem Zgierskim (6 BPD). Szefem delegacji był Komendant OSWRiS podpułkownik Wojciech Polczyk, który również startował w zawodach w mieszanej drużynie międzynarodowej i dzielnie walczył o każdy centymetr.
Celem zawodów było propagowanie wojskowego sportu spadochronowego w tym celności lądowania oraz pokazanie, że poprzez sport oraz specjalistyczne szkolenie spadochronowe można wylądować praktycznie wszędzie mając do dyspozycji tylko zdjęcia, szkice i niekompletny komunikat meteo z rejonu lądowania.
Gratulujemy naszej reprezentacji wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów!

zawody

Źródło: sp.mil.pl

Tekst: ppłk Wojciech Polczyk
Zdjęcia: Monika Sadowy-Naumienia, Wojciech Polczyk