Kategorie
Jednostki lotnicze

Jagdgeschwader 2 „Richthofen”

Jagdgeschwader 2 „Richthofen”

Data powstania 1 maja 1939 na bazie Jagdgeschwader 131 „Richthofen”
Data rozwiązania/końca działań  kwiecień 1945
Przydomek Richthofen na cześć największego asa I wojny światowej Manfreda von Richthofena
Udział w II wojnie światowej – we wrześniu 1939 roku JG 2 nie jest jeszcze w pełni ukompletowany i składa się jedynie Geschwaderstab i I. Gruppe
-w trakcie walk nad Polską JG 2 odpowiadał za osłonę nieba nad Berlinem, na krótko jedna Staffel została zaangażowana w Prusach Wschodnich
-listopad 1939 – przeniesienie do Frankfurtu nad Menem i dozór granicy
-początek roku 1940 – powołanie II. i III. Gruppe
-JG 2 wziął udział w kampanii francuskiej i walczył do Dunkierki
-w trakcie Bitwy o Wielką Brytanię operuje z lotnisk rejonu Cherbourg-Le Havre
-JG 2 w następnych latach zyskuje sławę jako jeden z dwóch obok JG 26 odpowiedzialnych za utrzymanie frontu nad Kanałem
-podczas walk w tym okresie wykonywane są misje Jabo, a w listopadzie 1941 roku powołana zostaje 10. Jabo Staffel
-pierwsze starcia z czterosilnikowcami
– w roku 1942 bierze udział w przejściu niemieckich okrętów na wody macierzyste
-powstaje wysokościowa Staffel – 11. Höhenstaffel
-udział w zwalczaniu desantu pod Dieppe
-listopad 1942 – II. Gruppe zostaje przeniesiona na Sycylię, a następnie doAfryki gdzie walczy do marca 1943
-11. Staffel również wkracza do walki na Sycylii i zostaje przekazana do JG 53
-początek roku 1943 – 10. Staffel zostaje wykorzystana do formowania SKG 10
-rok 1943 i 1944 to ciężkie walki z nalotami ciężkich bombowców
-luty-kwiecień 1944 – I. Gruppe bierze udział w walkach we Włoszech, ale po rozpoczeciu inwazji jest już nad Kanałem
-sierpień 1944 powrót na teren Niemieckich
-koniec roku 1944 – ciężkie walki z postepującą ofensywą aliantów
-styczeń 1945 – JG 2 bierze udział w Operacji Bodenplatte
-kwiecień 1945 – wycofanie z rejonu Hesji i przejście w rejon Monachium gdzie jednostka została rozwiązana
Dowódcy Major – Dipl.-Ing. Johann Raithel 1 kwietnia 1936 – 8czerwca 1936
Oberst – Gerd von Massow, 9 czerwca 1936 – 31 marca 1940
Oberst – Harry von Bülow-Bothkamp, 1 kwietnia 1940 – 2 września 1940
Major – Wolfgang Schellmann, 2 września 1940 – 20 października 1940
Major – Helmut Wick, 20 października 1940 – 28 listopada 1940 (MIA)
Hauptmann – Karl-Heinz Greisert, 28 listopada 1940 – 16 lutego 1941
Major – Wilhelm Balthasar, 16 lutego 1941 – 3 lipca 1941
Oberstleutnant – Walter Oesau, 4 lipca 1941 – 1 lipca 1943
Major – Egon Mayer, 1 lipca 1943 – 2 marca 1944
Major – Kurt Ubben, 2 marca 1944 – 27 kwietnia 1944
Oberstleutnant – Kurt Bühligen, 28 kwietnia 1944 – 8 maja 1945
Sławni piloci Maj Erich Rudorfer – 222 zestrzelenia (10 czterosilnikowców, 74 na zachodzie)
Obslt Waler Oesau – 115 zestrzeleń (10 czterosilnikowców, 73 na zachodzie)
Obslt Kurt Bühligen – 112 zestrzeleń (24 czterosilnikowce, wszystkie zestrzelenia na zachodzie)
Maj Hans Hahn – 108 zestrzeleń (4 czterosilnikowce, 68 na zachodzie)
Obslt Egon Mayer – 102 zestrzelenia (25 czterosilnikowców, wszystkie na zachodzie)
Hptm Josef Wurmheller – 102 zestrzelenia (13 czterosilnikowców, 93 na zachodzie)
Używane samoloty Messerschmitt Bf 109, Focke Wulf Fw 190

Bibliografia:

Wolfgang Dierich, Die Verbände der Luftwaffe, Stuttgart 1976.
Weal John, Jagdgeschwader 2 „Richthofen”, Oxford 2000.

Grafika: Wikimedia Commons, lexikon-der-wehrmacht.de

Krzysztof Kuska

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii