Noc Muzeów w Kościanie

Już w najbliższą sobotę 18 maja 2013 roku w godzinach od 20.00 do 24.00 Muzeum Regionalne w Kościanie zaprasza na II Kościańską Noc Muzeów.

W programie:

20.00 – „TRAWERSY” wernisaż wystawy Anny Marii Kramm
20.30 – „Kopia Mistrza” otwarcie wystawy prac studentów pracowni 113 ASP we Wrocławiu
21.00 – wykład dr hab. Anny Marii Kramm poświęcony działalności artystycznej na lodowcu Kitzsteinhorn w Wysokich Taurach w austriackich Alpach

Anna Maria Kramm urodziła się 26 lipca 1969 roku w Kościanie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni malarstwa i rysunku pod opieką prof. Leszka Mickosia ukończyła dyplomem malarstwa z wyróżnieniem w 1996 roku. Samodzielnie prowadzi autorską klasę rysunku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby we Wrocławskiej Akademii. W 2010 roku obroniła tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych. Prezentuje swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej kuratorska i organizacyjna działalność łączy artystów we wspólnych międzynarodowych projektach, miedzy innymi „Kamienie Miasta” w Polsce, festiwale sztuki we Włoszech oraz wystawy zbiorowe w Austrii. Współpracuje także z biznesem, koordynując realizacje projektów rzeźbiarskich
i architektonicznych. W 2011 wyróżniona Nagrodą II stopnia za działalność artystyczną
i dydaktyczną nadaną przez Rektora ASP we Wrocławiu. Jej prace malarskie i rysunkowe wskazują na wartość kontemplacyjną sztuki czystej. Ich prosta uroda drąży kolor i materię
w głąb nieoczywistych rozwiązań wizualnych.

Ze wstępu do katalogu prac artystki:

Obrazy schwytane przez Annę Kramm nie pozwalają zapomnieć o czymś, co powinno być oczywiste, a co jednak często wymyka się z pola odbiorcy uwagi przysłonięte warstwą narracyjną dzieła: materią malarstwa jest kolor – jego nasycenie, głębia, temperatura. Odcienie, metamorfozy, gra światła. Sposób w jaki zapełnia i organizuje przestrzeń, ślizga się po powierzchniach, lub zostaje przez nie wchłonięte. Odbicia, faktury, przenikanie, płaszczyzny, uderzenia pędzlem, laserunki i rozproszenia. Po odarciu malarstwa z dekoracji i sztafażu tym, co pozostaje, okazuje się sama jego esencja.

„Kopia Mistrza”

Noc Muzeów po raz kolejny zainspirowała studentów z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, z pracowni rysunku dr hab. Anny Marii Kramm, aby przygotować i zaprezentować państwu prace rysunkowe.
To i łatwe i trudne zarazem zadanie by kopiować mistrza, szczególnie wtedy gdy prosty temat wystawy: Kopia Mistrza sięga do głębokich tradycji akademickich by warsztatu uczyć się od najlepszych. Przygotowana wystawa opiera się o źródła sztuki, zwracając szczególną uwagę na dzieła sztuki figuratywnej, zrealizowane od XV do XX wieku.
Pierwsza inspiracja, pozostaje dla przyszłych artystów źródłem niewyczerpanym.
Udane próby kopii zawierają niezbędne dla dzieła sztuki zasady kompozycji, ukazują świadomość autorów w zastosowaniu właściwych narzędzi współcześnie zwanych mediami.
Prezentowane prace poprzez natężenia światłocieniowe zwane walorem rysunkowym zwracają uwagę na pracowitość i dyscyplinę autorów. Zmagania kopistów ukazują też ich własną ekspresję, dlatego częściej oglądając kopię łatwiej mówić o jej interpretacji twórczej, niż wiernym naśladownictwie. Rysunki ukazują jak wiele emocji towarzyszy prostej dyscyplinie twórczej jaką jest rysunek. Wspólna wystawa prac to też wielkie wyróżnienie szczególnie, gdy wpisuje się w tradycję oglądania sztuki w dniu jej święta.

Uczestnicy wystawy: „Kopia Mistrza”: Soung enn Lee, Sanggyun Hong, Monika Cup, Magda Tokar, Kasia Plewa, Andrzej Andrzejewski, Monika Małachowska, Monika Rychlewicz, Magda Kątnik, Magda Kępka, Iwona Makowska, Karolina Jakimiak, Justyna Patecka, Kasia Zarzycka, Dorota Kuźnik.

Noc Muzeów w Kościanie