Samoloty Eurofighter Typhoon RAF-u nad Malborkiem!

Po raz pierwszy w historii nad Malborskim niebem mieliśmy przyjemność oglądać jedne z najnowocześniejszych myśliwców na świecie Eurofighter Typhoon.

Na zaproszenie Dowódcy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Roberta Dziadczykowskiego w dniach 18 – 22 kwietnia br. do naszej jednostki przylecieli przedstawiciele Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Cztery samoloty Eurofighter Typhoon z Bazy Lotniczej w Northolt popołudniem 18 kwietnia wylądowały na malborskim lotnisku.

Brytyjscy piloci pod dowództwem Sgn. Ldr. Williama Douglasa Coopera przebywali w Malborku do 22 kwietnia i odbywali wspólne ćwiczenia z naszymi pilotami. W programie ćwiczeń znalazły się m.in. loty w celu wykonania walki powietrznej.

Odbywanie wspólnych lotów pozwoli na porównanie systemy szkolenia lotniczego obowiązującego w brytyjskich i polskich siłach powietrznych.

Podczas ćwiczeń z wizytą w 22. BLT gościł Attache Wielkiej Brytanii płk Nigel Philips. Dowódca Bazy zapoznał gościa z zadaniami oraz sprzętem będącym na wyposażeniu naszej jednostki.

Tekst/Źródło: mjr Dariusz Mazurkiewicz, http://www.22blot.wp.mil.pl

Zdjęcia: http://www.22blot.wp.mil.pl, st. kpr. Paweł Zieliński