„Dzień z życia pilota” dla zwycięzcy aukcji WOŚP w 33. BLTr

Kilka dni temu 33. Baza Lotnictwa Transportowego gościła w Powidzu zwycięzcę aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Dzień z życia pilota C-130”. Pan Grzegorz Woźniak pod okiem powidzkich specjalistów miał okazje przejść trening z obsługi sprzętu wysokościowo-ratowniczego samolotu C-130.

W towarzystwie doświadczonych pilotów por. Tomasza Kozłowskiego i ppor. Jakuba Sasima mógł zasiąść za sterami samolotów C-130 Hercules oraz M-28 Bryza i M-28 Bryza/PT oraz zapoznać się z ich parametrami technicznymi. Brał udział w próbie silnika największego samolotu latającego w Siłach Powietrznych. Następnie spotkał się z dowódcą eskadry C-130, M-28.

Kolejnymi etapami wizyty był briefing i przygotowanie nawigacyjne do wykonania lotu po trasie oraz zapoznanie z sytuacją meteorologiczną w rejonie wykonywanego lotu i organizacją przestrzeni powietrznej do wykonania lotu. Gość odwiedził również wieżę i porozmawiał z kontrolerami ruchu lotniczego.

Po długim, ale jakże ciekawym dniu spędzonym na lotnisku 33. BLTr zadowolony gość – pilot wystartował z powidzkiego pasa własną Cessną-172.

Tekst: D. Góralska

Zdjęcia: mjr G. Schmidt