Szkolenie specjalistów obrony przeciwawaryjnej w 43. BLM

Procedury bezpieczeństwa podczas operacji lotniczych z pokładu okrętu były tematem szkolenia, które odbyło się wczoraj na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. W zajęciach uczestniczyli specjaliści obrony przeciwawaryjnej fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”.

Warunki bezpieczeństwa podczas realizacji operacji startów i lądowań na pokładzie okrętu, strefy niebezpieczne wokół śmigłowca z uruchomionymi silnikami i wirnikiem nośnym, procedury postępowania osób funkcyjnych podczas awaryjnego lądowania oraz walka z pożarem to elementy cyklicznego szkolenia personelu wchodzącego w skład grup obrony przeciwawaryjnej. Uczestnicy zajęć zostali również zapoznani z zasadami postępowania w trakcie ewakuacji załogi ze śmigłowca po awaryjnym lądowaniu na pokładzie okrętu. Obejmują one między innymi sposoby awaryjnego zrzutu drzwi oraz strefy cięcia poszycia płatowca w celu dostania się do środka kabiny, wyłączenie dopływu paliwa czy uwolnienie pilotów i nawigatora z pasów bezpieczeństwa. Szkolenie poprowadzili por. mar. nawig. Rafał Chojnacki oraz ppor. mar. Damian Grzybowski w 43. BLM.

Obecnie Marynarka Wojenna posiada na wyposażeniu trzy okręty przystosowane do przyjmowania śmigłowców na pokładzie, są to fregaty rakietowe ORP „Gen. K. Pułaski”, ORP „Gen. K. Kościuszko” oraz okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Źródło: http://www.bl.mw.mil.pl

Zdjęcie: http://www.bl.mw.mil.pl