Chetak – lekki śmigłowiec

Chetak to lekki śmigłowiec bazujący na maszynie Aérospatiale Alouette III.

Dzięki otrzymaniu licencji firma Hindustan Aeronautics Limited jest w stanie oferować te helikoptery po dziś dzień mając na koncie już kilkaset wyprodukowanych egzemplarzy. Śmigłowce są oferowane zarówno dla odbiorców cywilnych jak i wojskowych.

Chetak to maszyna pozwalająca zabrać na pokład siedmiu ludzi i podobnie jak inne helikoptery produkowane przez HAL cechuje się prostota konstrukcji, a dodatkowo oferuje stosunkowo dużą przestrzeń dla pasażerów. Duża manewrowość oraz możliwość operowania nad morzami i w klimacie tropikalnym jak i pustynnym czynią z tej bądź co bądź starej pod względem konstrukcyjnym maszyny ciekawa ofertę dla mniej zamożnych klientów z krajów rozwijających się.

Dla swego produktu firma typuje zadania takie jak: misje ratunkowe, przewóz osób, dozór powietrzny, transport ładunków oraz zastosowania bojowe. W ostatnim przypadku Chetak może przenosić torpedy jak i pociski przeciwpancerne co czyni z niego platformę do zwalczania okrętów podwodnych oraz czołgów w zależności od konfiguracji.

Zautomatyzowany system startowy pozwala na skrócenie czasu od uruchomienia silnika do startu do kilkudziesięciu sekund (producent zapewnia czas poniżej jednej minuty).

Przy całkowitej masie 2200 kg maszyna osiąga prędkość 185 km/h i legitymuje się zasięgiem rzędu 500 km oraz długotrwałością lotu na poziomie 3 godzin i 40 minut.

Podstawowe dane:
Masa na pusto: 1230 kg
Masa użyteczna: 970 kg
Maksymalny zasięg uzbrojenia strzeleckiego: 12,897 m
Maksymalny zasięg rakiet: 2602 m
Prędkość maksymalna: 210 km/h
Puła: 5400 m
Zasięg 290 km
Długotrwałość lotu: 2 h 30 minut
Prędkość wznoszenia: 5,5 m/s

Chetak

Źródło: HAL

Zdjęcie: Danny Ewing Jr.

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii