Siły Powietrzne RP wymienią oficerów z USAF

W 2013 roku dojdzie do pierwszej wymiany oficerów Sił Powietrznych RP i USAF. Odbędzie się ona na podstawie „Memorandum o Porozumieniu Między Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych Reprezentowanym przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Ministrem Obrony Narodowej RP w Sprawie Wymiany Personelu Wojskowego”.Dokument podpisali 30 maja 2012 roku dowódcy SP i USAF, generał broni pilot Lecha Majewski i generał pilot Norton A. Schwartz.

Kandydaci do wymiany zostali zgłoszeni w 2012 roku i zaakceptowani przez przyszłych przełożonych. Polacy, pochodzący z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego (dwaj dowódcy klucza) i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (starszy inżynier), obejmą ustalone stanowiska specjalistów w logistyce oraz obsłudze samolotów. Na dwuletnie kadencje do baz lotniczych w Arizonie i Karolinie Północnej trafią na początku czerwca. Wrócą ze Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2015 roku. Natomiast Amerykanie będą służyć na podobnych posadach w bazach w Krzesinach i Powidzu. I też przyjadą do nas w tym roku. Będzie wśród nich kobieta, która trafi do bazy w Krzesinach.

Według generała Lecha Majewskiego wykonywanie obowiązków na naszym sprzęcie, wyprodukowanym w Stanach Zjednoczonych, przez specjalistów amerykańskich zapewni stałą wymianę doświadczeń, przez co wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności naszego personelu. Zaś służba Polaków w jednostkach USAF pozwoli nam szkolić kolejnych oficerów do działań koalicyjnych.

Źródło: ppłk Artur Goławski

Zdjęcia: http://sp.mil.pl/