Trwa konkurs firmy Airbus – „Fly Your Ideas”

Rozpoczął się drugi etap konkursu dla młodych talentów organizowany przez Airbusa. Po pierwszym wyłoniono ponad 100 osób, które staną do walki o nagrodę główną. Poniżej informacja prasowa w tej sprawie:

Firma Airbus wybrała 100 zespołów z pięciu kontynentów, którzy będą kontynuować rywalizację w ramach konkursu „Pomysły z polotem”. Z Polski 22 studentów (7 zespołów) zgłosiło udział w konkursie i przedstawiło wstępny pomysł, ale nie udało im się przejść do drugiej rundy.

Więcej informacji o każdym z zespołów i ich postępach w konkursie znaleźć można na poświęconych im stronach pod adresem www.airbus-fyi.com. Na obecnym etapie zmagań firma Airbus wybrała najbardziej innowacyjne pomysły spośród ponad 600 przedstawionych w trzeciej już edycji konkursu organizowanego pod patronatem UNESCO. W ramach „Pomysłów z polotem” studenci z całego świata mają za zadanie stworzyć swój pomysł na bardziej ekologiczne lotnictwo. W bieżącej edycji konkursu bierze udział dwa razy więcej uczestników niż w poprzedniej.

Do 12 kwietnia 2013 r. zespoły mają czas na przeanalizowanie, przetestowanie i rozwinięcie swoich koncepcji. Chociaż za ostateczny kształt pomysłów odpowiadają studenci, nad każdym zespołem czuwa mentor i ekspert z firmy Airbus, który wspiera, inspiruje i mobilizuje uczestników.

– Konkurs „Pomysły z polotem” to niezwykła okazja dla uczestniczących w nim studentów do zdobycia cennej wiedzy na temat tej innowacyjnej branży, która tworzy ponad 56 milionów miejsc pracy i odpowiada za 35% światowego handlu. – tłumaczy Charles Champion, wiceprezes ds. technicznych w firmie Airbus i patron konkursu „Pomysły z polotem” – Jestem zachwycony entuzjazmem zespołów biorących udział w konkursie, a także ekspertów Airbus, którzy z poświęceniem dzielą się swoją wiedzą ze studentami z całego świata – innowatorami przyszłości.

Studenci konkurują o wejście do finału, w którym zaprezentują swoje pomysły jury złożonemu z ekspertów Airbusa i ekspertów branżowych. Finał odbędzie się 12 czerwca 2013 r. w siedzibie firmy Airbus w Hamburgu. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 13 czerwca 2013 r. w siedzibie UNESCO w Paryżu. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 30 tysięcy euro oraz możliwość zorganizowania na swojej uczelni „tygodnia innowacji” pod opieką ekspertów z firmy Airbus. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 15 tysięcy euro.

Edycja 2013

Patronat nad tegoroczną edycją objęło UNESCO by promować kształcenie na kierunkach technicznych i wspierać ekologiczne rozwiązania w branży lotniczej. W tym roku zespoły mają za zadanie przedstawić ekologiczne rozwiązania dotyczące jednego z wyzwań branży lotniczej 21. wieku: „Energia”, „Wydajność”, „Zrównoważony rozwój”, „Wzrost ruchu lotniczego”, „Obsługa pasażera” oraz „Działalność przyjazna dla społeczności lokalnych”.

O edycji FYI 2013:

6089 studentów zgłosiło się do konkursu FYI 2013

2556 studentów, 618 zespołów, 82 narodowości uczestniczyło w rundzie 1

441 studentów, 102 zespoły, 48 narodowości znalazło się w rundzie 2

Ponad 200 ekspertów i mentorów z Airbusa zostało zaangażowanych do konkursu

Harmonogram konkursu:

Runda I – 3 września 2012 do 7 grudnia 2012 (jednostronicowa propozycja)

Runda II – styczeń – kwiecień 2013 (100 wybranych zespołów ma przedstawić projekt w formie raportu na 5000 słów oraz krótkiego filmu video)

Runda III – maj – czerwiec 2013 (5 wybranych zespołów prezentuje koncepcje przed jury składającemu się z ekspertów Airbusa i branży lotniczej)

Finałowa prezentacja projektu (Niemcy) i ceremonia wręczenia nagród (Francja) – czerwiec 2013

Poprzednie edycje:

Fly Your Ideas 2011:

2,260 studentów z 75 krajów, 84 zespoły wybrane do Rundy II, 5 finalistów

Zwycięzcy edycji 2011: W konkursie wygrał zespół „Na skrzydłach feniksa” (Team Wings of Phoenix) z chińskiego Uniwersytetu Aeronautyki i Astronautyki w Nanjing koncepcją naziemnego systemu generowania energii wiatrowej wykorzystującej ruch powietrza wytwarzany przez samoloty podczas startu i lądowania

Zwycięzcy edycji 2009: Międzynarodowy zespół z Uniwersytetu Queensland w Australii przedstawił nowatorski projekt wykorzystania jednej tylko rośliny – rącznika pospolitego w wysokiej jakości materiałach kompozytowych stosowanych do produkcji kabin samolotów.

Źródło: Airbus