Lotnisko Modlin nadal zamknięte

Trwa bardzo trudna sytuacja dla lotniska w Modlinie. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Budowlanego nadal nie mogą na nim lądować samoloty przewoźników Ryanair i Wizzair. Prawdopodobnie sytuacja ta potrwa do końca zimy. Władze lotniska zapowiadają dochodzenie strat i utraconych korzyści wobec wykonawcy firmy ERBUD SA.Poniżej komunikat lotniska w Modlinie:

Dzisiaj w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin odbyła się wizja lokalna i spotkanie Zarządu Spółki z firmą EBRUD SA, w którym uczestniczyli także przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Budowlanego, Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Na spotkaniu generalny wykonawca zapewnił, że przedstawi kompleksowy plan naprawy uszkodzonych dwóch progów drogi startowej oraz przyjętą technologię w późniejszym terminie. Władze portu zobowiązały się do ścisłej współpracy z MWINB poprzez przekazanie otrzymanych dokumentów.

Wiceprezes Marcin Danił przedstawił dwóch wysokiej klasy specjalistów w zakresie technologii budowy lotnisk, którzy z ramienia portu będą nadzorować dalsze prace na drodze startowej. Skomentował również doniesienia prasowe na temat rzekomego uniemożliwiania firmie ERBUD bieżących napraw pasa startowego. Zaznaczył, że konserwacje prowadzone są zgodnie ze standardami, środkami posiadającymi certyfikaty.

„Z firmą ERBUD jesteśmy w kontakcie, udostępniamy pas startowy zawsze, kiedy to konieczne, współpracujemy jak widać choćby po obecności wykonawcy na tym spotkaniu.” – dodał Danił.

Zarząd Spółki ponownie potwierdził plany kompleksowego remontu, który usunie przyczyny problemu. Jak przyznał ULC i MWINB służby lotniska bardzo dobrze wywiązywały z obowiązku monitorowania i przekazywania na bieżąco do generalnego wykonawcy dokumentacji postępujących usterek wykrytych na drodze startowej.

„Wciąż czekamy na przedstawienie przez ERBUD planów generalnej naprawy progów bo mimo tego, że jak przyznają instytucje obecnie na spotkaniu, skutki są usuwane na bieżąco, to oczywiste jest, że konieczne jest definitywne wyeliminowanie ich przyczyny”- mówi Danił.

Przypomnijmy, że Lotnisko Modlin zamknięte jest od połowy grudnia, kiedy to stwierdzono usterki w pasie startowym. Od tego czasu lotnisko nie może przyjmować samolotów typu Airbus A320 linii Wizzair i Boeing 737 Ryanair. Według prezesa Lotnisko Modlin traci dziennie około 170 tys. PLN.

Źródło: Lotnisko Modlin