Siły Powietrzne RP (nie)świętują

Okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku na ogół kojarzy się z odpoczynkiem, spotkaniami z bliskimi i wytchnieniem od pracy i codziennych obowiązków. Siły Powietrzne RP także rzecz jasna świętują, nie znaczy to jednak, że od wigilii do Nowego Roku nasi żołnierze całkiem odchodzą od swych maszyn.

Mimo Świąt całodobowe dyżury bojowe pełni zawsze para samolotów F-16. W tym roku tą niezbyt miłą służbę pełnią lotnicy i maszyny z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach oraz 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Cały czas pracują także specjaliści z wojsk Radiotechnicznych w posterunkach radiolokacyjnych na terenie całego kraju. Piloci i radiotechnicy dbają o bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej nad Polską.

Siły Powietrzne RP to nie tylko dbają o bezpieczeństwo naszego nieba, niosą one także ratunek zwykłym ludziom. Dlatego też świąt na urlopach nie spędzają żołnierze z Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych w Świdwinie, Mińsku Mazowieckim i Krakowie. Dodatkowo cały czas w pełniej gotowości znajduje się jeden samolot CASA C-295 z krakowskiej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. W przeszłości często wykorzystywano tą maszynę do „Akcji Serce” gdzie pozwalały szybko i bezpiecznie przetransportować organy niezbędne do przeszczepów.

W okresie świątecznego odpoczynku i zadumy warto więc wspomnieć choć na chwilę o tych, którzy dla naszego bezpieczeństwa – w Siłach Powietrznych, a także wielu innych służbach – cały czas trwają w gotowości.

Źródło: http://sp.mil.pl, mjr Jakub Block

Zdjęcia: 3 WBRt, 3 SLTr, P.Łysakowski, B.Bera