Chris McNab, Hitler’s Eagles, The Luftwaffe 1933-1945 – recenzja

Książka Hitler’s Eagles. The Luftwaffe 1933-1945 autorstwa Chrisa McNaba to kolejna stojąca na wysokim poziomie pozycja wydana przez Osprey Publishing.

Autor specjalizuje się w historii wojskowości oraz technice wojskowej co udokumentował wydaniem kilkudziesięciu książek cieszących się sporym zainteresowaniem. Poza publikacją książek współpracował on również przy tworzeniu wielu encyklopedii oraz jest autorem sporej ilości artykułów publikowanych w prasie specjalistycznej jak i codziennej.

Na rynku jest już wiele pozycji opisujących historię Luftwaffe w całości od jej sekretnego powstania, aż po upadek w roku 1945. Ktoś mógłby pomyśleć, że oto dostajemy kolejną książkę powielającą już utarte schematy. Na pierwszy rzut oka tak wygląda. W rzeczywistości autor podchodzi do tematu nieco inaczej i nie sposób odmówić mu słuszności. Nie skupia się na opisywaniu bitew, kampanii czy też dogłębnej analizie konkretnych Luftflotten, jednostek czy samolotów. Skupia się na ludziach, szkoleniu i technice odpowiednio obudowując to przebiegiem działań wojennych jak i okresem je poprzedzającym.

Książka wydana jest na papierze kredowym i opatrzona ponad 150 zdjęciami z epoki oraz licznymi planszami barwnymi jak i obrazami uznanych w branży grafików. Liczy ona 390 stron i jest podzielona na siedem zasadniczych rozdziałów. Wszystko poprzedza wstęp, a na końcu otrzymujemy krótkie podsumowanie wraz z zalecaną literaturą oraz indeksem.

Pierwszy rozdział to bardzo skrócona historia Luftwaffe na przestrzeni omawianego okresu. Poznajemy w nim  najważniejsze, węzłowe punkty w historii tej organizacji.

Rozdział drugi to opis organizacji i zasobów ludzkich jakimi dysponowało niemieckie lotnictwo. Poznamy w nim strukturę i sposób szkolenia co jest typowe dla wielu prac. Dalej jednak czytelnik może zapoznać się z takimi aspektami jak warunki służby na różnych teatrach działań wojennych czy też mundurami i wyposażeniem lotników z podziałem na odzienie używane na co dzień jak i podczas walki. Zazwyczaj takie informacje w monografiach o Luftwaffe są rozrzucone w różnych miejscach – tutaj mamy je skomasowane w jednym rozdziale. Oczywiście nie jest to materiał wyczerpujący, ale stanowi dobra bazę.

Rozdział trzeci zajmuje się siłami bombowymi jakimi dysponowała Luftwaffe. Mamy w nim krótkie omówienie sprzętu, załóg, procesu szkolenia specyficznego dla poszczególnych stanowisk. Z części tej dowiemy się również np. jakie było dzienne zapotrzebowanie jednego Kampfgeschwader na chleb, mięso i inne produkty żywnościowe. Poznamy też przebieg walk w wykonaniu bombowców i przygotowania do wykonania misji.

Kolejny rozdział opisuje samoloty myśliwskie prezentując nam podstawowe typy używane w Luftwaffe. Zgodnie z układem otrzymujemy też dawkę informacji na temat naboru i szkolenia w Jagdwaffe. W części tej omówione są także walki nocne jak i dzienne.

Rozdział piąty opisuje samoloty bezpośredniego wsparcia pola walki. Autor sięgnął w tym fragmencie do ich początków i działań w Hiszpanii by lepiej wprowadzić czytelnika w temat. Jednostki szturmowe stanowiły istotny element prowadzenia działań wojennych wspomagając postępujące kolumny pancerne poprzez niszczenie istotnych punktów oporu utrudniających szybki marsz.

Rozdział szósty opisuje działania lotnictwa morskiego na czele z jego głównym aktorem – samolotem Fw 200 Condor. Oczywiście nie były to jedyne maszyny używane do walki nad morzami i również pozostałe typy są odpowiednio zaprezentowane.

Ostatni rozdział opisuje jednostki naziemne Luftwaffe. Mamy zatem przedstawionych spadochroniarzy opisanych w ich kluczowych misjach z Eben Emael i Kretą na czele, dywizje polowe Luftwaffe, obronę przeciwlotniczą oraz inne jednostki pomocnicze.

O samej Luftwaffe napisano już „ściany książek”, ale dobrze, że są ludzie chcący dołożyć swoją cegiełkę do takiej ściany. Ciekawe ujęcie tematu przez Chrisa McNaba powoduje, że książka może stanowić doskonałe uzupełnienie dla pozycji takich jak choćby tego samego autora German Luftwaffe in WWII, czy też Luftwaffe data book i Luftwaffe Handbook dr. Alfreda Prica.

Hitler’s Eagles to praca popularnonaukowa czerpiąca pełnymi garściami z wcześniej opublikowanych książek wydawnictwa Osprey Publisung więc na próżno szukać w niej przypisów. Na na końcu czytelnik otrzymuje pakiet zalecanej i wykorzystanej w książce literatury, która może pomóc w rozwinięciu tematu.

Moja ocena tej książki jest wysoka. Nawet ludzie dobrze zaznajomieni z tematem mogą z niej wyciągnąć coś dla siebie. Takie informacje jak zapotrzebowanie aprowizacyjne, wynagrodzenie pilotów, relacje między załogami, a obsługą czy inne smaczki z przyziemnego funkcjonowania sił powietrznych trudno wyłuskać w literaturze przedmiotu. Tutaj mamy wiele takich danych zebranych w jednym miejscu. Oczywiście można w książce znaleźć trochę drobnych błędów i uchybień bądź kwestie wymagające dogłębniejszego potraktowania, ale ocierałoby się to o niepotrzebne krytykanctwo.  Praca stoi na dobry poziomie i jeśli ktoś poszukuje ogólnego opracowania opisującego Luftwaffe jest to książka, która winna znaleźć się w domowej biblioteczce.

Książka udostępniona do recenzji dzięki uprzejmości wydawnictwa Osprey Publishing.

Hitler's Eagles