Dowódca Sił Powietrznych RP z wizytą w Szwajcarii

W dniach 27-29 listopada 2012 r. z wizytą w Szwajcarii przebywał Dowódca Sił Powietrznych RP gen. broni pilot Lech Majewski wraz z płk. pil. Robertem Cierniakiem oraz płk. Karolem Dymanowskim. Polską delegację zaprosił dowódca Sił Powietrznych Szwajcarii – gen. Markus Gygax.

Polscy oficerowie na początku swojej wizyty zwiedzili Centrum Operacji Powietrznych w Dubendorf gdzie zapoznali się ze strukturą, uzbrojeniem i planami modernizacyjnymi szwajcarskiego lotnictwa. Później delegacja wraz z gen. Majewskim złożyła wizytę w bazach lotniczych w Payerne oraz Emme. Miała ona tam okazję zapoznać się z zadaniami jednostek oraz ich wyposażeniem i procedurami.

Najważniejszym elementem wizyty polskich oficerów było zapoznanie się z procesem szkolenia Sił Powietrznych Szwajcarii. W ramach tego gen. Majewski oraz pułkownicy Cierniak i Dymanowski odwiedzili centrum symulatorowe samolotów F-18, system zabezpieczenia logistycznego i technicznego oraz system szkolenia i powoływania sił rezerwowych.

Ponadto gen. Majewski miał możliwość odbycia lotu zapoznawczo-szkoleniowego w samolocie F/A-18D w bazie Payerne oraz na symulatorze PC-21 w bazie Emmen. Polska delegacja odwiedziła także Muzeum Polskie w Rapperswil.

 

Źródło: http://sp.mil.pl

Zdjęcia: płk Karol Dymanowski