7. dywizjon lotniczy gości niemieckich żołnierzy

26. i 27. listopada 7. dywizjon lotniczy wchodzący w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej gościł niemieckich żołnierzy z Bazy Lotniczej w Holzdorf gdzie stacjonuje 64. Skrzydło Śmigłowców (niem. Hubschraubergeschwader 64, ang. Helicopter Wing 64).  Odwiedziny te były pokłosiem odbytych we wrześniu na Węgrzech ćwiczeń śmigłowców LOGICAL DECISION 2012 i towarzyszących im kontaktów między polskimi i niemieckimi żołnierzami.

W skład delegacji niemieckiej która przybyła 26. listopada weszły trzy śmigłowce Bölkow Bo-105. Po powitaniu gości przez dowódcę 7. dywizjonu lotniczego ppłk. pilota Zbigniewa Miturę przeprowadzono wspólną odprawę na której omówiono zadania dywizjonu, używany sprzęt, a także program lotów.

Pierwszego dnia lotów niemieccy piloci pod okiem polskich instruktorów mieli okazję w praktyce zapoznać się z możliwościami rodzimych śmigłowców W-3W „Sokół”. Z kolei 27. listopada trzy niemieckie maszyny Bo-105 wykonały szereg lotów w asyście polskiego „Sokoła”. W trakcie ćwiczenia śmigłowce przemieszczały się w różnych szykach i ugrupowaniach.

Podczas podsumowania wspólnego szkolenia zarówno niemieccy jak i polscy instruktorzy bardzo pozytywnie ocenili umiejętności swych kolegów po fachu. Z punktu widzenia gospodarzy którymi był 7. dywizjon lotniczy i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej odbyte ćwiczenia były na pewno bardzo cenną możliwością porównania swych umiejętności z żołnierzami innego kraju NATO. Należy mieć też nadzieję, że wspólne polsko-niemieckie loty staną się nową tradycją w kontaktach między obiema jednostkami.

Źródło: http://www.25bkpow.wp.mil.pl

Zdjęcia: Archiwum 7 dlot