QF-4 – naddźwiękowy cel latający

QF-4 to ponaddźwiękowy samolot bezzałogowy wielokrotnego użytku bazujący na konrukcji F-4 Phantom.

Maszyny tego typu zapewniają realistyczne, pełnowymiarowe cele na potrzeby testów broni klasy powietrze-powietrze. USA używa samolotów w bazach Tyndall i Holloman.

QF-4 to zdalnie sterowany cel, który imituje manewry wrogiego samolotu. Aparat może być sterowany zdalnie lub przy pomocy pilota monitorującego jego zachowanie. W przypadku strzelań aprat porusza się w trybie bezzałogowym i dzieje się to tylko nad wodą, w ściśle sprecyzowanych miejscach mających dopuszczenie do operowania aparatów bezzałogowych. Dodatkowo w trakcie lotu bezzałogowego na pokładzie maszyny instalowane jest urządzenie pozwalające na jej zniszczenie w przypadku zagrożenia.

Dodatkową zaletą maszyn jest możliwość przenoszenia systemów walki elektronicznej i przeciwśrodków tak by móc w pełni ocenić atakujące cel myśliwce i uzbrojenie przez nie przenoszone.

Za kontrolę statku odpowiadać może w przekroju całego lotu Gulf Range Drone Control System. Możliwe jest również manualne sterowanie podczas startu i lądowania dzięki mobilnej stacji kontroli ulokowanej na pasie. Podczas krytycznych momentów lotu za aparatem podąża samolot zabezpieczenia.

Produkcja Phantomów II zakończyła się w roku 1979, a zmodyfikowane F-4 zastąpiły QF-106 pełniące do tej pory rolę celów powietrznych. Wstępna gotowość programu QF-4 została osiągnięta w roku 1997.

Podstawowe dane:
Główna rol: pełnowymiarowy aparat bezzałogowy
Producent QF-4: BAE Systems
Producent F-4: McDonnell Aircraft Co.
Napęd: 2 x General Electric z dopalaniem
Rozpiętość: 11,7m
Długość: 9,2m
Wysokość: 5m
Masa: 13,757kg
Max. masa startowa: 28030kg
Prędkość: Mach 2
Pułap: 18,182m
Zasięg: 1300mil
Koszt konwersji 1 maszyny: 2,6 miliona dolarów
W służbie: 86

Źródło: USAF

Zdjęcie: USAF/Holloman AFB

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii