PARS 3 LR – pocisk przeciwpancerny

PARS 3 LR to pocisk trzeciej generacji o przedłużonym zasięgu.

Uzbrojenie tego typu jest podstawowym dla maszyn Tiger zamówionych przez Niemcy. PARS 3 LR to pocisk klasy fire-and-forget przeznaczony do atakowania celów stałych i ruchomych wyposażonych w najnowsze pancerze, umocnień polowych, schronów i innych celów wysokiego znaczenia.

Tuż po wystrzeleniu śmigłowiec może natychmiast zmienić swoją pozycję i manewrując utrudnić ewentualną kontrakcję przeciwnika. Głowica podczerwona łapie cel przed wystrzeleniem (lock-on before launch) po tym jak strzelec wykrył i zidentyfikował przeciwnika poprzez systemy optyczne zintegrowane na śmigłowcu. Po wystrzeleniu  pocisk nawiguje do celu bez dalszej ingerencji ze strony załogi. Technologia 10μ stosowana zarówno w celowniku jak i w głowicy pozwala na atakowanie celów oddalonych nawet o 7000m.

Pociski mogą być wystrzeliwane salwą (do 4 pocisków w przeciągu 10 sekund), a czas reakcji jest ograniczony do minimum. Firma reklamuje swój produkt jako wysoce odporny na zakłócenia. Dodatkowo operator może wybrać sposób ataku – pocisk może zaatakować cel bezpośrednio lub od góry. Pocisk jest zabezpieczony tubą startową oraz jego głowica IR jest chłodzona co nie wymaga oczekiwania na jej schłodzenie przed startem.

Podstawowe dane:
Masa: 49kg (w tubie startowej)
Długość: 1600mm
Kaliber: 159mm
Zasięg: 7000m
Źródło: MBDA

Zdjęcie: MBDA

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii