Boomerang – UAV wykorzystujący ogniwa paliwowe

Boomerang to UAV w którym do napędu wykorzystano ogniwa paliwowe.

Dzięki temu pomimo niewielkich rozmiarów maszyna cechuje się długotrwałością lotu rzędu 10h. Firma BlueBird tym aparatem tworzy niejako nową niszę w sektorze mini UAV. Do tej pory by uzyskać taką długotrwałość lotu potrzeba było aparatów o znacznie większych wymiarach.

Całość posiada pakiet wyposażenia charakterystyczny dla innych aparatów firmy i pozwala na skryte wykonywanie zadań w każdych warunkach pogodowych. Przenoszone wyposażenie pozwala np. na wykonywania zdjęć obszarowych o wysokiej rozdzielczości (4cm/pixel) terenów o powierzchni do 300 kilometrów kwadratowych (powstaje ortofotomapa).

Maszyna jest dostosowana do operowania przy wietrze przekraczającym 40 węzłów i przy silnym deszczu. System może również śledzić poruszające się cele. Za start odpowiedzialna jest katapulta. Do lądowania używany jest spadochron oraz poduszka powietrzna dodatkowo zabezpieczająca aparat.

Podstawowe dane:
Masa: 9,5kg
Ładunek użyteczny: 1,3kg
Długotrwałość lotu: ponad 9h
Prędkość: 30-60 węzłów
Zasięg: 50km
Rozpiętość: 275cm
Pułap: 15000 stóp

Źródło: BlueBird

Zdjęcia: BlueBird

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii