MicroB – tactical micro UAV system

MicroB to bezzałogowy aparat szczebla taktycznego.

System waży zaledwie 1 kg, ale w stosunku do swojej masy i rozmiarów prezentuje bardzo duże możliwości. Do przenoszenia aparatu potrzeba zaledwie jednej osoby, a jego przygotowanie do lotu trwa tylko 10 minut. System działa w pełni autonomicznie i może operować w każdych warunkach pogodowych. MicroB zapewnia 1 godzinę dozoru z powietrza, a jego start jest możliwy nawet w silnie zurbanizowanym terenie.

Aparat zapewnia stabilizowany przekaz video korzystający z powietrznego DSP. Dostarczane obrazy cechują się wysoką rozdzielczością i są zapisywane na karcie pamięci podczas wykonywania zadania na komendę operatora. W trybie automatycznego śledzenia kamera może podążać za ruchomymi celami. System startuje z ręcznej wyrzutni, a do jego obsługi przewidziana jest stacja naziemna kompatybilna z innymi maszynami firmy Bluebird.

Jak już wspominano w jednej walizce mieści się sam aparat, a w drugiej przechowywany jest system startowy oraz stacja kontroli. Każda z walizek to zaledwie około 7kg. Przygotowanie do lotu trwa 5 minut, a odtwarzanie gotowości wraz z wymianą baterii i ładowaniem nowego profilu misji trwa również 5 minut.

Możliwe do przenoszenia ładunki to:

  • The MicroCam(D) : MicroB Miniature Stabilized Camera – Day Ver.
  • The MicroCam(IR) : MicroB Miniature Stabilized Camera – IR Ver.
  • The Globe-i : Digitally stabilized, sensor array day camera

Na pułapie 500 stóp aparat jest już niesłyszalny i w zasadzie niedostrzegalny. Zainstalowane komponenty są łatwe i szybkie do wymiany. Na koniec warto dodać, że system jest stosunkowo tani w zakupie i użytkowaniu.

Podstawowe dane:
Masa: ok 1kg (2,2funta)
Ładunek użyteczny: 240gr
Prędkość: 25-45 węzłów
Długotrwałość lotu: 60 minut
Zasięg: ponad 10km
Rozpiętość: 95cm
Wymiary walizki: 70x45x22cm

Źródło: BlueBird Aero Systems

Zdjęcia: BlueBird Aero Systems

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii