Czy dojdzie do fuzji BAE Systems i EADS?

W ostatnim czasie w Internecie pojawia się sporo informacji na temat możliwej fuzji BAE Systems i EADS.

Swoją opinię w tej sprawie przedstawił również dr Loren B. Thompson z Lexington Institute. Uważa on, że fuzja nie jest jeszcze przesądzona i że jest kilka obszarów zapalnych, które trzeba przed jej przeprowadzeniem zabezpieczyć. Dopiero potem trzeba będzie się zmierzyć z regulatorami, ale w opinii dr Thompsona w USA nie będzie z tym problemu, jako że EADS nie jest kluczowym dostawcą zbrojeniowym w kraju i po połączeniu obu firm nie może być mowy o dominacji na rynku.

Ważną sprawą jest również zapewnienie bezpieczeństwa informacji tak by nie ucierpiało dobre imię i zaufanie do firmy BAE Systems na rynku amerykańskim. Wszystkiemu bacznym okiem przyglądać się będzie zapewne Boeing, dla którego niewątpliwy wzrost potęgi Airbusa będącego częścią EADS nie będzie dobrą wiadomością.

Całe przedsięwzięcie nie jest jeszcze przesądzone i nie wiadomo czy fuzja dojdzie do skutku. Nie wiemy również, czy połączenie w długiej perspektywie okaże się korzystne. W przypadku jego przeprowadzenia przed połączonym organizmem stanie wiele problemów.

Źródło: Lexington Institute/dr Loren B. Thompson